Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přístroj z Matfyzu jako součást české vesmírné mise k Měsíci

12. 07. 2023 - Vincenc Novák

Skupina českých vědců a specialistů, jejímiž členy jsou mimo jiné odborníci z Matematicko-fyzikální fakulty UK, pracuje na jednom z nejambicióznějších vesmírných projektů v české historii. Cílem mise s názvem LVICE2 je sestavit meziplanetární sondu, která zamíří do blízkosti Měsíce.

Česká sonda bude mít podobu samostatné měřící stanice, která zatím v Česku nebyla nikdy realizována. "Její součástí jsou veškeré systémy včetně navigace a pohonu vlastní sondy po doposud nenavštívené dráze,“ říká jeden z členů výzkumného týmu, docent Lubomír Přech z MFF UK.

Projekt LVICE2 si připíše hned několik prvenství v historii českého i slovenského dobývání vesmíru. Bude se jednat o českou historicky největší i nejtěžší sondu. Jako první bude disponovat vlastním pohonným systémem a aktivní navigací. Ze všech českých sond se také podívá nejdále. Jedná se o první samostatnou a nejkomplexnější misi k Měsíci, jejíž vědecký přínos dosahuje světové úrovně.

Předpokládá se, že sonda bude v první části mise jednak monitorovat sluneční vítr v blízkém okolí Měsíce, ale zaměří se i na podrobný výzkum interakce slunečního větru s prostředím za Měsícem, v oblasti tzv. měsíčního závětří. Toto turbulentní prostředí zatím nebylo zkoumáno,“ vysvětluje profesorka Jana Šafránková z MFF UK.

Mise LVICE2 je také unikátní tím, že pracovníci se mohou účastnit procesu její přípravy již od samého počátku. Díky projektu využijí svých dosavadních zkušeností a umístí na palubu sondy detektor Faraday Cup Analyser, který může i přes malou velikost svými parametry konkurovat mnohem větším misím.

V průběhu letošního července skončí přípravná fáze projektu, po které bude následovat zhodnocení všech kandidátských misí, které se zúčastnily speciální výzvy Ministerstva dopravy a ESA. Následně budou vybrány mise k realizaci. V případě úspěšnosti LVICE2 se počítá se začátkem aktivní přípravy projektu v roce 2024. Start je plánován na rok 2028.

Zdroj: UK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram