Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Princ Edward navštíví Prahu. Přijede podpořit aktivity Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu

17. 05. 2023 - Vincenc Novák

Princ Edward, nejmladší bratr současného britského krále Karla III., navštíví v příštím týdnu Českou republiku. Svoji třídenní návštěvu zahájí v úterý 23. května příjezdem na pražské hlavní nádraží. Cesta se uskuteční na pozvání Jiřího Zrůsta, předsedy správní rady Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE).

Program prince Edwarda bude zaměřen na podporu mladých lidí, učitelů a škol zapojených do aktivit DofE. Z ekologických důvodu princ do Prahy přijede vlakem ze sousedního Německa.

Během středečního dopoledne princ navštíví Vestec u Prahy, kde zasadí poslední strom, který se stane součástí Aleje prince Philipa, která vznikla v loňském roce u příležitosti nedožitých 100. narozenin manžela bývalé britské královny Alžběty II.

Ve středu odpoledne se princ přesune do Senátu Parlamentu České republiky, kde ocení 42 účastníků programu DofE, kteří jsou úspěšnými absolventy jeho zlaté úrovně.

Následující den vévoda zamíří do Domu dětí a mládeže Praha 4, jednoho z pražských center DofE, kde se setká s účastníky programu, jejich vedoucími i se zaměstnanci DofE. Na závěr své návštěvy položí věnec u Národního památníku hrdinů heydrichiády při chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. 

Program DofE byl založen v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburgu. Právě odtud pochází název Mezinárodní cena vévody z Edinburghu. Princ Edward se po úmrtí svého otce stal patronem DofE. V Česku program funguje již od roku 199Ř a za jeho historii jím prošly tisíce mladých lidí. Jen v minulém roce se programu účastnilo přes 7000 lidí na více jak 320 školách. Princ Edward se během své návštěvy potká s desítkami z nich.

DofE je prestižním vzdělávacím programem, který ročně plní 1,3 milionu mladých lidí z více než 130 zemí světa. Skládá se ze 3 úrovní - bronzové, stříbrné a zlaté, které účastníci plní buď 6, 12 nebo 18 měsíců. Program je otevřen všem studentům či žákům ve věku od 14 do 24 let. Své cíle a aktivity si účastníci plní ve třech oblastech - dovednosti, pohybu a dobrovolnictví. Čtvrtou oblastí je expedice v přírodě, která má vždy konkrétní účel.

Programu DofE se daří nejen v České republice, ale také po celém světě. Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost i wellbeing. Návštěvu vnímáme jako odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení, říká výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč. 

Zdroj: Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE)

Zdroj: TZ DofE

Zdroj úvodního obrázku: Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram