Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Přijímačky a maturity se posouvají na květen

15. 03. 2021 - Pražský inovační institut

Nejenom jednotné přijímací zkoušky na střední školy, ale i maturity se uskuteční až v květnu. Ministerstvo školství termíny mění na základě nepříznivé epidemické situace. Ministr školství Robert Plaga oznámil, že letošní maturanty nečekají úřední maturity, jak dříve plánoval premiér Andrej Babiš. Došlo však k dílčím změnám, protože letošní maturanti zažívají náročný rok. Ministerstvo školství také přistoupilo k posunu jednotných přijímacích zkoušek organizovaných společností Cermat, ty se nově uskuteční ve dnech 3. a 4. května a na víceletých gymnáziích 5. a 6. května.

Plaga minulý týden oznámil na tiskové konferenci, že tato změněná podoba letošních maturit je konečná. Státní maturitní testy podle nových pravidel se uskuteční 24. až 26. května. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Výraznou úlevu připravil úřad také studentům, kteří vypomáhají v nemocnicích a sociálních zařízeních. 

„Letošní školní rok je skutečně výjimečný, ale rozhodně ne v tom, že by školy nefungovaly, jen fungují jinak. Připravit se na teoretické části maturitních a závěrečných zkoušek lze i distančně, na nácvik praktické zkoušky by mělo být ještě dost času díky odkladu termínů. Je třeba pochválit ministerstvo, že svůj návrh dlouhodobě konzultovalo se všemi aktéry, včetně zřizovatelů, a nepodlehlo tlaku k populistickým krokům, jaké navrhl premiér," řekl Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství.

Maturanti letos nebudou muset absolvovat povinně ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka, mohou se však pro ně rozhodnout dobrovolně. Ti ze studentů, kteří pracují v nemocnicích či domovech seniorů, navíc nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, budou mít na ně ovšem více času. Pro všechny maturanty zůstává povinnost vykonat školní maturitu ze dvou až tří předmětů podle studovaného oboru. Období školních maturit nezačne 16. května, jak se předpokládalo, ale bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky, které původně měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna až do 27. srpna.

Změna termínů se netýká závěrečných zkoušek učňů a absolutorií ve vyšších odborných školách, ty se letos budou konat podle úprav ohlášených už v lednu, uvedlo ministerstvo.

Kvůli epidemii se podoba maturit upravovala už v lednu. Ministerstvo školství tehdy rozhodlo, že se letos podobně jako loni zruší písemné práce z češtiny a cizího jazyka a prodloužila se doba na vypracování písemných zkoušek, u testu z češtiny ze 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut. V rámci profilové části maturity byly také zrušeny písemné (slohové) práce.

Pokračující výuka na dálku a uzavření škol na delší dobu, než se původně předpokládalo, si však vyžádalo další změny. Ministr školství tak rozhodl o tom, že nebudou maturanti povinně vykonávat ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka. Pokud se studenti rozhodnou jich nezúčastnit, nebudou součástí jejich hodnocení na maturitním vysvědčení.

Úlevu připravilo ministerstvo studentům pomáhajícím v nemocnicích a sociálních zařízeních. Pokud od 12. října odpracovali alespoň 160 hodin ve zmíněných zařízeních, nebudou muset psát didaktické testy a hodnocení na jejich maturitním vysvědčení bude odpovídat průměru známek z daných předmětů na vysvědčení za druhá pololetí prvního až třetího ročníku a první pololetí čtvrtého ročníku.

V letošním roce bude v Praze maturovat 13 247 studentů, z toho 12 053 žáků jsou takzvaní prvomaturanti, tedy maturanti, kteří se ke zkoušce hlásí poprvé.Přehled všech aktuálních informací k maturitám a jednotným přijímacím zkouškám naleznou studenti na stránkách zde>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram