Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Bylinky, zelenina, saláty. To vše zcela ekologické, rozkládající se na čtyřech stovkách metrech čtverečních na střeše OC Nový Smíchov. První střešní komerční hydroponickou farmu v Česku - PRAŽSKEJ SALÁT - založili studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia.

Oficiálně byla hydroponická farma PRAŽSKEJ SALÁT otevřena letos v květnu a studenti již mají odběratele z několika pražských restaurací. Svou produkci navíc zpestřili ekologickými košíčky z bramborového škrobu, které si sami navrhli a tisknou na 3D tiskárnách. O vzniku a provozu farmy jsme si povídali se spoluautorem Michaelem Kalistou.

Jak projekt Pražskej salát vznikl?

Začalo to v laboratoři Internetu věcí Smíchovské střední průmyslové školy, kde jsme se nejprve zaobírali oblastí chytrých měst, domů a automatizací vůbec. Hráli jsme si v rámci partnerství Centra města budoucnosti při Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky s věcmi kolem automatizace obcí a usnadnění práce starostů. Jak přišel covid-19, došlo nám, že nemají na toto čas. Náhodou jsme ale narazili i na téma hydroponie.

A proč zrovna hydroponie?

Lákala nás myšlenka využít prázdné prostory uprostřed Prahy s minimální dopravní zátěží a zcela ekologicky. Vnímáme, že nedostatek vody je a bude celosvětový problém a cirkulární ekonomika a výroba potravin co nejblíže spotřebiteli je budoucností. Proto si myslíme, že pěstovat přímo ve městě má potenciál.

S kým na projektu spolupracujete?

Projekt vznikl díky podpoře Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, která je naší kmenovou institucí. Jsme několikačlenný tým, který tvoří zakladatelé projektu Jan Tesař, Filip Zíka a Adam Přibyl, kteří také do této školy kdysi chodili, a také současní studenti. Projekt zajišťuje firma ForestBit s.r.o., kterou Honza Tesař založil ještě na střední. Museli jsme zažádat o živnost na zemědělskou činnost na pražském Živnostenském úřadě na Praze 5. Podle udivených reakcí úředníků jsme zjistili, že to asi není úplně běžné provozovat tuto činnost přímo v Praze.

Jak jste s projektem vlastně začínali?

Ze začátku jsme zkoušeli, co šlo. Několikrát jsme laboratoře vytopili, protože jsme zjišťovali, co rostliny potřebují a vydrží, některé rostliny pak také zahynuly a delší čas trvalo, než jsme přišli na to, jak často potřebují svítit. Během jednoho roku jsme sestavili několik testovacích farem, systém asi šestkrát předělávali a spálili několik čerpadel. Takže jsme se pěstování rostlin pilotovali zhruba jeden rok.

Překvapilo vás ještě něco na hydroponii, s čím jste nepočítali?

Asi největším zjištěním byl pro nás fakt, že se největší hydroponické farmy jinde v Evropě a ve světě nacházejí až za městy. A tak veškerá zelenina a byliny jsou stejně dováženy k zákazníkům i tisíce kilometrů daleko, což však bohužel odporuje ochraně klimatu. Chtěli jsme to dělat jinak a využít prázdné prostory střechy OC Smíchov a do budoucna i dalších střech v Praze.

Máte plán, kolik zeleniny chcete vyprodukovat?

Všechno závisí na počasí. Jelikož jsme venkovní farma, tak se podle něj musíme řídit a sklízet od jara do podzimu. Další podmínkou je i poptávka od restaurací. Zatím máme nasmlouvané čtyři a další mají zájem. Umíme nabídnout restauraci paletu semínek, které nejsou jinde na trhu k dostání. Můžou si vybrat přesně, co budou potřebovat. Hrajeme si i s nejrůznějšími perma semínky, jiná si necháváme dovážet. Už ale vymýšlíme vlastní vnitřní systém, abychom nebyli závislí na počasí.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram