Cookie Consent by Free Privacy Policy website

PŘEHLED: Změny ve školství pro rok 2024

05. 01. 2024 - Aneta Havránková

Nový rok je tady a s ním přichází také plno změn ve školství. Narostou platy, změní se proces přihlašování na střední školy a jiný bude i strategický plán vzdělávání. Pojďme si všechny plánované změny představit.

Digitální revoluce ve výběru středních škol
Prezident Petr Pavel nedávno podepsal zákon, který přináší zásadní změny v přijímacím procesu na střední školy. Od letošního roku budou žáci podávat přihlášky online, a to na až tři střední školy (v případě talentových zkoušek až na pět). Nový systém jim poté automaticky přiřadí preferovanou školu podle výsledků přijímaček.

Omezení proplácení odučených hodin
Původní plány ministerstva na snížení tzv. PHmaxů, tedy proplácení odučených hodin, vyvolaly listopadovou stávku učitelů. Avšak nakonec byl plán přepracován, a od září 2024 má dojít k redukci výdajů na PHmaxy o pět procent.

Výrazný nárůst platů učitelů
Nově schválená novela zákona stanovuje minimální plat učitelů na 130 procent průměrné mzdy. Nicméně existují některá „ale“. Výše mzdy se odvíjí od dat z předchozích dvou let a navýšení půjde pouze do nadtarifní složky platu, která není garantovaná. To může znamenat, že reálný příjem učitelů bude nižší, než se původně slibovalo.

Strategický plán pro vzdělávání 2023–2027
Vláda před Vánocemi schválila "Dlouhodobý záměr ministerstva školství pro období 2023–2027". Tento dokument má změnit oborovou strukturu středních škol a posílit všeobecné vzdělávání. Aktuálně je ve fázi projednávání v parlamentu a má sjednotit přístup státu a krajů k vzdělávacím cílům.

Další očekávané události v roce 2024:

  1. Novela hygienické vyhlášky: Stále neschválená vyhláška o vybavení a provozu školních budov podléhá revizi s cílem odstranit zastaralé prvky a dát zřizovatelům větší pravomoci ve stanovení požadavků.
  2. Revize RVP ZV: Národní pedagogický institut představí průběžně aktualizovaný RVP ZV k diskusi. Ministerstvo školství plánuje zahájit výuku podle nového rámcového programu pro základní vzdělávání v září 2027.
  3. Proměna předškolního vzdělávání: V prvním čtvrtletí bude zveřejněn draft "Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání" ke konzultacím s veřejností. Ministerstvo školství rovněž plánuje prezentovat návrh na řešení odkladů školní docházky.

Zdroj: EDUIN

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram