Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Změny v přijímačkách 2024: Uchazeči budou mít dva pokusy a tři přihlášky

04. 09. 2023 - Šimon Hauser

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy čekají v roce 2024 významné změny, které by mohly zjednodušit a zefektivnit proces přihlašování a výběru studijního programu pro středoškoláky. Ministerstvo školství (MŠMT) představilo návrhy novely školského zákona a vyhlášky, které mají reagovat na potřeby uchazečů a modernizovat celý systém. Větší flexibilita a možnost podávání přihlášek elektronicky jsou klíčovými prvky těchto změn.

Tři přihlášky

Podle návrhu ministerstva budou mít uchazeči možnost podávat až tři přihlášky na střední školy, přestože budou mít k dispozici pouze dva pokusy na složení jednotné přijímací zkoušky. Tato změna by mohla umožnit větší flexibilitu při výběru studijního programu a umožní středoškolákům mít více alternativ v rámci svých přihlášek.

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ a vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT Jan Mareš tuto změnu představili na jednání sněmovního školského výboru. Podle Bekova vyjádření je klíčovým cílem těchto změn zjednodušení procesu pro uchazeče. "Z pohledu uchazečů je nejdůležitější to, že budou podávat ne dvě, ale tři přihlášky. Pro všechny uchazeče zůstane to, že mají dva pokusy o složení jednotné přijímací zkoušky," uvedl.

Proces přihlášek se přesouvá do 21. století

Aktuálně mohou středoškoláci podávat dvě přihlášky v prvním kole přijímacích zkoušek v papírové formě. Po prvním kole přijímacího řízení mohou neúspěšní uchazeči podávat odvolání a hlásit se do dalších kol přijímacích zkoušek, která vypisují střední školy s nepřiplněnými kapacitami. Nově by se však mohli uchazeči o střední školy přihlásit až na tři místa a to elektronicky. Digitalizace přijímacího řízení by znamenala konec podávání zápisových lístků do škol.

V prvním roce elektronického přihlašování by měla být zachována také možnost podat přihlášku papírově, ale termín pro podání by byl upraven na 20. února 2024. Jan Mareš z MŠMT vysvětlil, že to je z důvodu potřeby propisování listinných přihlášek do elektronického systému. Aktuálně mají uchazeči možnost podat přihlášku do 1. března.

Dva pokusy

Dalším klíčovým bodem novely je zavedení dvou pokusů na jednotné přijímací zkoušky pro uchazeče o maturitní obory. Dříve měli uchazeči pouze jeden termín zkoušky, nově by měli stejnou možnost jako jejich vrstevníci, kteří se hlásí na dva a více středoškolských oborů s maturitou.

Kromě toho se změní i podmínky pro druhé kolo přijímacích zkoušek. Druhé kolo bude na základě stejných vstupních údajů jako první. Třetí a další kola přijímacího řízení budou organizovat samotné školy, a nově budou mít možnost nebrat v úvahu výsledky z předchozího vzdělávání uchazečů.

Pokud bude návrh novely zákona a vyhlášky schválen, digitalizovaný proces přijímacích zkoušek by mohl být zaveden od roku 2024. Ministr Mikuláš Bek si stanovil tento termín po svém nástupu do funkce, avšak realizace závisí na legislativních změnách. Změny v přijímacím procesu na střední školy mají potenciál zjednodušit a zmodernizovat životní cestu středoškoláků a usnadnit jim výběr vhodného studijního programu pro jejich budoucnost.

Zdroj: ČTK

Zdroj úvodního obrátku: Štefan Štefančík / Unsplash

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram