Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražští studenti zvítězili ve dvou mezinárodních soutěžích

07. 09. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Studenti pražských středních škol zvítězili ve dvou prestižních mezinárodních soutěžích, Young Artists and Authors Showcase a 2021 Youth Leadership Summit. Obě byly otevřeny celému světu, takže mezinárodní vítězství pražských studentů slouží i jako propagace škol a hlavního města v zahraničí.

Hlavní město Praha obdrželo od sesterského regionu Miami-Dade možnost zúčastnit se během léta soutěží pro studenty středních škol Young Artists and Authors Showcase a 2021 Youth Leadership Summit.

Do soutěže Young Artists and Authors Showcase se zapojilo pět pražských SŠ a ZUŠ. První místo v kategorii Hudba a finanční ocenění získal žák ZUŠ Vadima Petrova, Martin Macoun se skladbou „Vltava“ v rockovém pojetí.  První místo v kategorii Fotka a finanční ocenění získal kolektiv autorů VOŠG a SPGŠ Hellichova – Lukáš Masák, Eduard Babák, Adam Kácha, Jakub Kamínek, Lukáš Skála se svou inscenovanou fotografií „Vor“ odkazující na obraz Vor Medúzy (1817–1818) malíře Théodora Géricaulta, která rozebírá témata hledání naděje, bezmoci a touhy, která se v této složité době dotýkají nás všech. Ve vyobrazení zdánlivě banální scény výměny žárovky se žárovka na fotografii stává symbolem posledního zdroje světla před příchodem tmy. Subjekty na fotografii jsou stylizovány do pozice intelektuálů postavených před problém, se kterým se do té doby nikdy nesetkali. Scéna zkoumá jednotlivé postavy a jejich způsob řešení problému a zároveň se snaží zachytit napětí okamžiku vedoucího k vyvrcholení děje. V této práci se navazuje na díla významných fotografů, zejména narativní fotografie Jeffa Walla, filmem ovlivněné obrazy Gregoryho Crewdsona a digitálně retušovaná díla Deana Westa.

vítězná fotografie

„Gratuluji studentům, kteří svým skvělým umístěním jasně ukázali, jakou kvalitou se pražské umělecké školství může pyšnit. Věřím, že je pro ně toto mezinárodní uznání další motivací pro jejich práci a nebudou se ani nadále bát svá díla naplnit kuráží, originalitou a invencí, která zdobí pravé umělce,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.

Do druhé soutěže pod názvem 2021 Youth Leadership Summit se zapojila tři pražská gymnázia. Prostřednictvím výběrového řízení bylo vybráno 50 studentů z celého světa. Výběrové řízení vyhrál student Karel Zajíc z Gymnázia, Praha 10, Voděradská 2 a zařadil se tím to skupiny studentů, kteří měli možnost se zapojit do soutěže simulující summit Rady bezpečnosti OSN. Tématem letošního ročníku soutěže bylo „Řešení dnešních problémů za účelem vytvoření lepšího zítřka“. S pokračující pandemií covid-19 zažívají komunity po celém světě více problémů než dříve. Pokud se tyto problémy nevyřeší, v příštích letech exponenciálně porostou a poškodí více komunit. Cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs) však mohou poskytnout plán řešení většiny globálních výzev. Během summitu se studenti dozvěděli více o cílech udržitelného rozvoje OSN a společně se svými vrstevníky vyvinuli komunitní řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram