Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražským školám dochází testy, magistrát jedná s vhodnými dodavateli o nabídce PCR testů pro 29 školských institucí

05. 05. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Některým pražským školám se tenčí zásoby antigenních testů, mnohým z nich dojdou už počátkem příštího týdne. Velký nedostatek řeší hlavně školy, o jejichž otevření se rozhodlo až po objednání předchozích dodávek antigenních testů. Pražský magistrát proto vypíše veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun na dodávku PCR testů ze slin, která bude určena pro testování žáků víceletých gymnázií a taneční konzervatoře, které zřizuje. V současné době se žáci prvních stupňů testují jednou týdně a žáci druhých stupňů, odpovídajících tříd víceletých gymnázií a prvních čtyř ročníků osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře dvakrát týdně.

„Na druhou dodávku testů se Státní správě hmotných rezerv nepodařilo najít dodavatele. Vláda tedy musela sáhnout k tomu, že se antigenní testy budou používat jen jednou týdně, což už naprosto odporuje metodickým pokynům expertních orgánů,“ uvedl Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství. „I když můžeme mít k plošnému testování pochopitelné výhrady, není ještě na místě testování ve školách opustit. I proto bychom rádi, aby vláda co nejdříve vyslyšela naše volání a pomohla nám s financováním samoodběrových PCR testů. Jsou citlivější u dětí bez příznaků a stačí jimi skutečně testovat jen jednou týdně,“ dodal Šimral.

Díky PCR testování by také mohly školy přejít na standardní docházku bez rotací.

„Velmi by nám pomohlo, pokud by byl zrušen rotační systém výuky a žákyně a žáci se vrátili do škol nastálo. Každý týden by se potom otestovali kvalitními PCR testy a my ani rodiče už nemuseli řešit složitou logistiku testování a výuky tříd, které jsou jeden týden doma a jeden ve škole,“ uvedl dále Šimral.

V současné době mohou do škol docházet děti z mateřských škol, ty se nově od pondělí 3. května nemusí testovat, dále pak žáci prvních i druhých stupňů základních škol, kteří při výuce rotují vždy po týdnu. Děti z prvních až pátých tříd se testují vždy v pondělí v týdnu, kdy mají prezenční výuku, žáci druhých stupňů, nižších tříd víceletých gymnázií a konzervatoří se testují v týdnu prezenční výuky dvakrát, vždy v pondělí a ve čtvrtek.

Image by Frauke Riether from Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram