Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražská polonistka slaví 100 let

24. 10. 2023 - Vincenc Novák

V úterý 17. října oslavila Univerzita Karlova sté výročí první české katedry polonistky. Připomínkou tohoto výročí byla mezinárodní konference, která se za účasti významných osobností oboru z celé republiky konala v Karolinu.

Zdroj: Univerzita Karlova

Trvalou připomínkou výročí se stala pamětní deska krakovského literárního vědce Mariana Szyjkowského, který se věnoval česko-polským vztahům a byl velmi aktivním účastníkem veřejného života. Szyjkowski přednesl 13. října 1923 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy inaugurační přednášku, od níž se počítají dějiny polonistky v českých zemích.

Mezinárodní konference "Polsko-české poznávání jako výměna hodnot" se zúčastnili státní tajemníci ministerstev školství obou zemí, Tomasz Rzymkowski a Ondřej Andrys, ale také předsedkyně Rady polského jazyka profesorka Katarzyna Kłosińska, profesor Jiří Hanuš, prorektor Masarykovy univerzity v Brně, prof. Karol Kadlubiec spojený s Ostravskou univerzitou, profesorka Marta Pančíková, která byla dlouholetou vedoucí slavistiky na Bratislavské univerzitě a zosobňovala československý rozměr výročí nebo děkanka Filozofické fakulty UK doktorka Eva Lehečková.

Na akci, která se konala v Karolinu, se sešli mimo jiné vedoucí kateder polonistky ze všech mimopražských univerzit – docentka Ivana Dobrotová z Univerzity Palackého v Olomouci, doktor Jiří Muryc z Ostravské univerzity a doktor Roman Madecki z Masarykovy univerzity v Brně. Ti spolu s pražskou polonistkou Rusin Dybalskou převzali na slavnostním zakončení v Anežském klášteře medaile polské vzdělávací komise KEN. Dále byla předána Cena Mariana Szyjkowského pro nejlepší dizertační práci věnovanou Polsku, kterou si převzala literární vědkyně Michala Benešová a historik Jan Květina z Filozofické fakulty.

Zdroj: Univerzita Karlova

Zdroj úvodního obrázku: Univerzita Karlova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram