Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pražané rozhodli. Sedačky v metru budou otočeny, aby lidé seděli bokem

27. 08. 2022 - Daniel Kapek

Pražský dopravní podnik postupně otočí část samostatných sedaček v soupravách 81-71M, aby cestující seděli bokem ke směru jízdy. Otočení sedaček se týká dalších 68 souprav, které jezdí na linkách A a B.

Dojde k otočení poloviny samostatných sedaček, tak jak to je v současnosti ve 12 soupravách, ve kterých je kolem dvou let změna testována.

„Otočení jednosedaček ve vlacích, které jezdí na linkách A a B, jsem navrhl DPP před zhruba dvěma lety. Všímal jsem si, že významná část cestujících na nich sedí opřena o bočnici vagonu a vůbec nevyužívá opěradlo. Já tak sedám také. Anketa DPP jasně ukázala, že na jednosedačkách takto sedí nejvíce cestujících,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Z ankety, které se zúčastnilo více než dvacet tisíc lidí, vyplynulo, že více než polovina respondentů samostatné sedačky preferuje a téměř polovina si na ně sedá bokem bez ohledu na orientaci sedaček.

Podle technického ředitele DPP pro metro Marka Kopřivy se s úpravami sedaček již začalo. „Plánujeme otočit polovinu jednosedaček v dalších 68 vlacích tak, aby byly do začátku podzimu, tj. přelomu září a října, dokončeny,“ uvedl. I tak zůstane na linkách A a B 13 souprav, u který sedačky otočeny nebudou.

Jde totiž o jiný typ, s větším úhlem sklonu kovového skeletu. „Pokud bychom je jednoduše otočili, zasahovaly by do ostění vagonu,“ vysvětlil. Dopravní podnik bude sedačky otáčet postupně v rámci údržby nebo u souprav, které aktuálně nejezdí.

V současnosti má dopravní podnik celkem 93 souprav 81-71M, které jezdí na linkách A (41 souprav) a B (52 souprav). Dalších 53 souprav M1, které jezdí na lince C, se otočení sedaček netýká, neboť to není technicky možné.

Zdroj fotografie: mapa-metra.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram