Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Prahu opět rozsvítí Signal festival. Očekávají se davy návštěvníků

14. 10. 2022 - Klára Nováčková

Začal desátý ročník úspěšného Signal Festivalu, který potrvá do neděle 16.10. Přípravy akce, jejíž součástí bude 15 instalací, započaly již v létě a podle slov pořadatelů se letos máme opravdu na co těšit. Součástí festivalu budou oblíbené instalace z prvních ročníků, ale také reakce na současnou politickou situaci.

Letošní ročník nabídne dvě trasy Prahou, z nichž první se bude nacházet v centru města. Druhou trasu najdeme v oblasti. Vinohrad a Vršovic. Fanoušci moderních technologií ocení i ,,třetí‘‘ trasu, která vám díky rozšířené realitě ukáže Karlín z netradičního úhlu pohledu. Vstup bude jako každý rok zdarma.

Součástí Signalu X bude letos i legendární Laterna magika. Jde o první výraznou spolupráci Národního divadla a Signal festivalu vůbec. Na projektu se podílela Miřenka Čechová (režisérka a choreografka) a Erik Bartoš, vizuální umělec. Tématem performance bude realita a fikce. Toto desetiminutové představení budou moci návštěvníci zhlédnout v Kateřinské zahradě jako poslední zastávku trasy v centru Prahy.

Další zajímavou zastávkou je Mariánské náměstí, kde bude k vidění instalace Maxima Velčovského, předního českého designéra a umělce. Díky nadaci Post Bellum se povedlo přivést několik aut patřících Ukrajincům, kteří museli utéct před válkou. Vozy jsou zrezlé, v dezolátním stavu a naprosto nepojízdné. Na spoustě z nich můžeme vidět stopy po kulkách. Toho se rozhodl využít zmiňovaný umělec a nainstaloval do vnitřků aut silné reflektory. Díky tomu vzniká zajímavá světelná podívaná, při které světlo proniká skrz malé dírky a vysklená okénka. Podle slov autora má jeho instalace sloužit jako důkaz probíhající války, kterou stále velká část lidí zpochybňuje.

To, a ještě mnoho dalšího bude k vidění na jubilejním desátém ročníku pražského Signal festivalu. Festival probíhá od čtvrtka 13.10 do neděle 16.10. Přijďte se podívat, bude to stát za to.

Vlastní zkušenost

Když jsem byla na prvním ročníku Signal festivalu, nevíce mě zaujal (již ikonický) světlený mrak. Instalace byla interaktivní, návštěvníci mohli vypínat a zapínat světelné části mraku. O to víc mne potěšilo, že letos bude znovu k vidění toto ojedinělé dílo Caitlind Brown Wayna Garretta.

Pokud byste se na Signal X nedostali, můžete se těšit na mojí fotografickou reportáž, která nabídne malé ohlédnutí za touto světově uznávanou akcí. https://www.signalfestival.com

Zdroj obrázku: Signal Festival

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram