Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Pokud budete mít vzdělání jako ajťák, armáda vám za něj utrhne ruce, říká generál Petr Pavel

27. 11. 2020 - Pražský inovační institut

Operátoři bezpilotních prostředků jsou podle generála Petra Pavla v současnosti pro armádu cennější než střelci z kulometů. Ajťáky, programátory a profese blízké informačním technologiím armáda potřebuje všude už kvůli své konkurenceschopnosti. Současná krize také ukazuje, že uplatnění mají i absolventi armádních škol jako specialisté na krizové řízení. Bývalý představitel české armády i Severoatlantické aliance (NATO), generál Pavel v rozhovoru on-line vysílání na veletrhu Schola Pragensis dnes hovořil také o své možné prezidentské kandidatuře a nutnosti Česka hlásit se stále k hodnotám západních demokracií. 

“Střelce z kulometu vycvičím relativně snadno, ale na kvalitního operátora opravdu potřebuji dlouhou dobu. Každý, kdo má k informačním technologiím blízko, určitě bude v armádě vítanou asistencí,” řekl generál Petr Pavel na veletrhu pražských středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Jeho 25. ročník začal tento čtvrtek a potrvá do soboty 28. listopadu. 

Navzdory rozšířenému povědomí, že má armáda zastaralou techniku, podle něj pokročila v rozvoji digitalizace. Disponuje špičkovou technologii, se kterou pracují i spojenci České republiky.

“Výpočetní technika je všude. Když se podíváte na obrněný transportér, tak to zdaleka není jen obrněná skořápka, ale systém, ve kterém je elektroniky tolik, že bychom ji nenašli ani v sofistikovaných autech,” dodal.

Armáda je podle generála Pavla celek, který obsahuje téměř stejné množství profesí, jako v běžném civilním životě. Pracují v ní lékaři, právníci, ajťáci, programátoři, lidé s technickým, manažerským a sociálním vzděláním, popsal žákům fungování armády. Všechny vojenské školy mají obsah vzdělávání stejný jako běžné školy, jsou navíc technicky zaměřené a její absolventi snadno nacházejí uplatnění i v civilním životě. Stejně jako absolventi vojenských vysokých škol, kde se mimo jiné vyučuje i management. 

Potřebnost metod vojenského krizového řízení je podle generála Pavla patrná i při současné krizi.

“Vidíme, jak dnes armáda pomáhá na mnoha místech a specialisté z armády na krizové řízení jsou vítanou pomocí třeba na ministerstvu zdravotnictví, kde pomáhají řídit chytrou karanténu, očkování, rozvoz. To vše jsou věci, které jsou uplatnitelné i v civilním životě,” konstatoval.

Na dotaz ohledně možné prezidentské kandidatury uvedl, že každý občan by měl být zodpovědný a měl by se zajímat o stav věcí veřejných, a proto je připraven nabídnout svou službu a ucházet se  o nejvyšší veřejný úřad. Definitivní stanovisko chce ale sdělit až nastane správný čas. Do dalších voleb je podle něj ještě daleko. Dodal, že Česká republika si před 31 lety jasně vytyčila, že chce být demokratickou zemí v rámci společenství všech demokratických zemí světa. Bezpečnou, prosperující a zodpovědnou, která si dokáže stát za svým a je si sama sebou jista. Ne zcela to ale podle něj nyní naplňuje.

“Vidíme v poslední době, jak často se objevují názory, že bychom možná měli být nějakým mostem mezi Východem a Západem, že bychom měli se více zaměřit třeba na Rusko nebo Čínu. Myslím, že to je odklon od toho, co jsme před těmi 31 lety chtěli. Pokud bych rád nějakým mávnutím kouzelného proutku něco udělal, tak utvrdil to přesvědčení, že historicky, kulturně patříme do toho, co se nazývá Západem a že bychom měli přesně v těchto kolejích jet,” řekl generál Pavel.

Záznamu rozhovoru s generálem Petrem Pavlem:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram