Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Opět se sejde Národní konvent o vzdělávání

01. 09. 2023 - Aneta Havránková

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ ustanovil poradní orgán Národní konvent o vzdělávání, který se zabývá školstvím v ČR. Cílem tohoto konventu je otevřít dveře pro všechny, kdo mají zájem, aby se zapojili do procesu změny českého vzdělávacího systému. To zahrnuje zástupce státní správy, veřejných institucí, škol, vzdělávacích sdružení, neziskových organizací a dalších důležitých aktérů. Ti všichni mají jedinečný vliv na to, jakým směrem by se měl vzdělávací systém ubírat.

V konventu se střetávají rozmaniití lidé – političtí zástupci, odboroví předáci, školské asociace a neziskové organizace, vytvářející pestrou skupinu lidí, jež rozhoduje o budoucnosti českého vzdělávání. Politickou scénu zde zastupuje Renáta Zajíčková z ODS a Jana Berkovcová z hnutí ANO. Odboráři František Dobšík a Petr Baierl pak přinášejí hlas učitelů a školních pracovníků.

První setkání konventu proběhlo dne 23. června a další se očekává na 8. září. Podle ministrových předchozích slov se budou účastníci zabývat zejména otázkou modernizace přijímacího procesu na střední školy. Plánována jsou také následující jednání v říjnu a listopadu.

Jaké osobnosti tvoří ministrův tým?

Bek má kolem sebe také pět poradců, mezi které patří například výkonný ředitel akademického think-tanku IDEA při CERGE-EI Daniel Münich a analytik společnosti PAQ Research Karel Gargulák. Pokud si vezmeme pod lupu bývalé ministry, najdeme tam různé počty poradců. Vladimír Balaš /STAN/, předchůdce Beka, se obklopil šestnácti mozky, kteří mu radili. Petr Gazdík /STAN/, další v řadě, si vystačil s deseti poradci. Jeho předchůdce Robert Plaga /ANO/ měl okolo sebe pouze tři poradce.

Ministr Bek má v svém poradním týmu nejen Garguláka a Münicha, ale také další výrazné osobnosti. Mezi nimi je mimo jiné Jana Straková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, jejíž specializací jsou nerovnosti ve vzdělávání. V týmu nechybí pedagog a publicista Bohumil Kartous, jenž se věnuje inovacím ve vzdělávání či Dana Brandenburg, členka správní a dozorčí rady programu "Učitel naživo" a předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny.

Zdroj úvodního obrázku: Robert Plaga / X

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram