Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Nová lávka umožní pohodlnější cestu na Vítkov

09. 11. 2022 - Vincenc Novák

Karlín a Žižkov jsou si tak blízko, ale zároveň i velmi daleko. Hlavní bariéru mezi těmito čtvrtěmi tvoří vrch Vítkov. V současné době existuje pouze jedno propojení těchto částí Prahy, a sice proslulý tunel s nápisem "neboj" nad jedním z jeho vstupních portálů. Tunel proslul jednak svým děsivým vzhledem, ale i ztvárněním v legendárním sitcomu Comeback. Nyní je však na obzoru řešení, které v následujících letech umožní pěším absolvovat cestu skrz Vítkov poněkud důstojněji.

Vrch Vítkov je znám jakožto místo vojenského památníku s jezdeckou sochou Jana Žižky. Kopec umístěný v podstatě "uprostřed" Prahy poskytuje mimo jiné úchvatné výhledy na město, díky čemuž je oblíbeným cílem procházek Pražanů. Propojení Vítkova se sousední čtvrtí Karlín je však velmi složité a pro chodce poněkud nepohodlné. To se má však v následujících letech změnit.

V plánu je totiž stavba nové lávky s výtahovou věží, která přemostí vlakovou trať vedoucí úpatím Vítkova. Architektem nového řešení je Petr Tej, jenž navrhl Štvanickou lávku, která již v příštím roce propojí Karlín s Holešovicemi. Právě na Štvanickou lávku nová stavba naváže zhruba ve stejné linii. Dojde tedy k propojení rovnou tří pražských čtvrtí.

Nová lávka bude součástí projektu, v jehož rámci v Karlíně vyrostou dva nové obytné domy. Mezi budovami vznikne výtahová věž, díky které se lidé pohodlně dostanou na lávku vedoucí na Vítkov. Přímo na Vítkově pak dojde k úpravě pěších cest, což umožní bezbariérový přístup až přímo k památníku.

Lávka bude mít jednoduchou ocelovo-betonovou konstrukci. Délka navrhovaného řešení činí 56 metrů, šířka téměř 3 metry. Díky zastřešení se na Vítkov chodci či cyklisté dostanou pohodlně i v nepříznivém počasí. Stavba by mohla začít za 5 let.

Zdroj obrázku: Obrázek uživatele 8084625 ze služby Pixabay.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram