Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Někteří žáci do školy nenastoupí. Mohou je nadále vzdělávat doma rodiče

08. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Děti z prvního stupně základních škol se vrací v týdenních rotacích do lavic. Na prvních stupních základních škol studuje podle údajů ministerstva školství v současné době 530 tisíc dětí. Přesto se ale najdou děti, které do škol od 12. dubna nepřijdou. A to z nejrůznějších důvodů. Ať už kvůli obavám o zdraví některého ze členů rodiny nebo o zdraví dětí, strachu z testování nebo proto, že je to pro rodiny logisticky náročné, když nemohou nastoupit najednou třeba oba sourozenci.

Řešením pro rodiny může být přechod na individuální vzdělávání, případně domluva se školou, která absence dítěti omluví a rodiče jej vzdělávají doma s tím, že učitel dítěti posílá zadání úkolů a kontroluje jeho pokroky v dohodnutých intervalech. 

„Zákonní zástupci mohou požádat o individuální vzdělávání, ale vzhledem ke specifičnosti situace se ztotožňujeme také s postupem ředitelů škol, kteří se, pokud to jen trochu jde, snaží některým rodinám při krátkodobých absencích žáka vycházet vstříc. Tyto rodiny si ale musí uvědomit, že škola jim takto vychází vstříc nad rámec svých povinností a nemohou po ní vyžadovat plnou distanční výuku a už vůbec ne kontinuální online výuku, která navíc není v souladu s doporučeními, jak má distanční výuka vypadat. Škola, kde je v souladu se zákonem dominantní prezenční forma, tak může v tomto případě nabídnout pouze omezenou formu vzdáleného učení,“ uvedla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství.

Ministerstvo školství zřídilo webové stránky k testování a manuály pro děti a rodiče

Máte-li obavy z testování dětí, ministerstvo školství připravilo manuály pro děti, které jim pomohou se na testování antigenními testy připravit. Zároveň rodičům těch nejmenších dětí, které odběr samy ještě nezvládnou, umožní školy přítomnost u testů. Testy budou probíhat dvakrát týdně, vždy v pondělí a středu nebo čtvrtek před vyučováním v prostorech školy vyhrazených k tomuto účelu. Školám bude umožněno nahradit testování antigenními testy neinvazivními PCR testy 1x týdně. 

Stát však jiné než antigenní testy školám centrálně nedodává, chtějí-li tedy využít například PCR testy, musí si nákup zařídit samy. Děti mohou také doložit výsledek antigenního testu provedeného v některém z odběrových míst, kde lze test podstoupit jednou za 3 dny zdarma. Test by neměl být starší než 48 hodin, pro pondělní nástup do školy bude tedy potřeba test provedený ne dříve, než v sobotu dopoledne.

 Ministerstvo také na speciálních stránkách testovani.edu.cz, které k problematice testování ve školách zřídilo, uvádí, že testování se neprovádí u dětí, které absolvovaly z důvodu onemocnění koronavirem izolaci minimálně v rozsahu podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví upravujícího nařizování izolace a karantény a zároveň neuplynulo více než 90 dnů od prvního pozitivního PCR testu. Tuto skutečnost musí zákonní zástupci dítěte prokazatelně doložit potvrzením lékaře nebo hygienické stanice.

Fotografie od uživatele Katerina Holmes ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram