Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Náměstek ministra školství Miller navštívil oslavy 100 let české sekce na lyceu v Nîmes

01. 05. 2024 - Šimon Hauser

Stoletá tradice spojení mezi Českou republikou a Francií na poli vzdělávání zaznamenala v minulém týdnu výjimečnou událost. Náměstek ministra školství Jaroslav Miller se připojil k oslavám 100 let programu českých sekcí na Lyceu Alphonse Daudeta v Nîmes na jihu Francie. Setkání přilákalo nejen absolventy tohoto programu, ale i akademiky, diplomaty a politiky z obou zemí.

V Praze se v pondělí a v úterý konaly pohovory s potenciálními novými studenty, kteří se přihlásili do českých sekcí od nadcházejícího školního roku 2024-2025.

Jaroslav Miller ve svých projevech na radnici v Nîmes a v lyceu Alphonse Daudeta zdůraznil jedinečnost tohoto programu a připomněl historické vazby mezi Českou republikou a městem Nîmes. Neopomenul také zmínit důležitou roli Ernesta Denise, francouzského historika, bohemisty a rodáka z Nîmes, který v minulosti významně přispěl ke vzniku Československa.

Na oslavách se přirozeně podíleli i diplomatické a kulturní osobnosti obou zemí. Mezi nimi i český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann, který sám studoval na české sekci, dále také francouzský velvyslanec v České republice Stéphan Crouzat.

Součástí oslav bylo také odhalení pamětní desky v lyceu Alphonse Daudeta a představení divadelního představení "Vražda v salonním coupé" v podání současných českých studentek, které se snažily přiblížit postavu Járy Cimrmana francouzskému publiku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram