Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Na co nezapomenout při výběru střední školy? Přinášíme vám pár rad

24. 02. 2021 - Pražský inovační institut

Do pondělí 1. března, tedy do dne, kdy musí žáci nejpozději odevzdat přihlášky na střední školy, zbývá posledních pár dní. Přinášíme vám proto pár praktických rad, na co se zaměřit, pokud třeba ještě váháte s výběrem té pravé střední školy.

Přihlášku na dvě vybrané školy poskytne vaše základní škola a podává se vždy přímo na vybrané školy. Doručit je tam můžete buď osobně, nebo poštou dle termínů, které jsou zveřejněné na webu CERMAT. Tyto informace by měly být zveřejněné i na webech středních škol. 

Uchazeč podává přihlášky na dvě školy a absolvuje dva termíny přijímaček, přičemž se mu započítává vždy lepší výsledek z obou předmětů. Pokud existuje objektivní důvod, proč se žák nemůže dostavit na některý ze dvou termínů, může absolvovat přijímací zkoušky v náhradním termínu. Musí však tento důvod oficiálně doložit (např. lékařská zpráva).

Stejně jako v minulém roce se také prodlužuje doba na vypracování testu u přijímaček. Na test z českého jazyka a literatury budou mít uchazeči o 10 minut více, tedy 70 minut, test z matematiky bude prodloužen o 15 minut, trvat bude 85 minut.

Pokud si nejste jisti výběrem školy, doporučují kariéroví poradci a školní psychologové stanovit si své priority, ideálně si vše sepsat a zjistit tak, jestli vše zapadá do toho, kam chceme směřovat.

„Při výběru školy by měl žák brát v potaz nejen to, že daný obor je jeho vysněný, ale i praktické stránky, jako dojíždění, finanční náročnost školy a podobně,“ říká školní psycholožka Lenka Radlichová. 

Ta společně s kariérovou poradkyní Andreou Csirke přináší odpovědi na některé otázky k výběru školy v rozhovoru na kanálu veletrhu Schola pragensis : Před výběrem střední školy je potřeba poznat sám sebe - Andrea Csirke a Lenka Radlichová - YouTube. V rozhovoru zmiňují obě i otázku toho, co dělat, pokud se s rodiči student neshoduje při výběru školy nebo na koho se obrátit, pokud si do poslední chvíle nevím rady s výběrem.

Studenti několika pražských středních škol také v rámci webu Praha školská a veletrhu Schola Pragensis zodpovídali na dotazy k výběru školy v nové Talk show Rozcestí. Jak se zpětně dívají na jejich výběr střední školy, změnili by dnes něco nebo udělali jinak? Jaké jsou jejich studijní úspěchy, co studují a kam budou směřovat jejich další kroky?

Fotografie od uživatele Ivan Samkov ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram