Cookie Consent by Free Privacy Policy website

MŠMT vydalo doporučení pro mateřské a základní školy, jak organizovat zápisy

10. 03. 2021 - Pražský inovační institut

Ani v letošním roce se zřejmě neuskuteční na základních školách tradiční zápisy do prvních tříd. Konat by se měly mezi 1. až 30. dubnem. Konkrétní termín zápisu k povinné školní docházce stanoví ředitel školy v rámci tohoto období. Ministerstvo školství přitom doporučuje využít celého měsíce s ohledem na možnou karanténu či izolaci dětí a rodičů. V mateřských školách se zápisy uskuteční od 2. až 16. května a i tam doporučuje ministerstvo využít celého intervalu. Vyplývá to z dokumentu ministerstva školství.

Úřad v něm uvádí, že pokud už ředitelé datum zápisu vyhlásili, mohou jej změnit. Pro oznámení informací ohledně zápisů by mělo vedení jak základních, tak mateřských škol využít všechny dostupné a v daném místě obvyklé způsoby komunikace, např. na webových stránkách školy i zřizovatele, na sociálních sítích, na vývěskách nebo v místním periodiku. Prvňáčci už takový zápis absolvovali loni, takže školy s ním již mají zkušenost.

„Zápis dětem v loňském roce nechyběl vůbec, od té doby, co byl přesunut z ledna na duben a podle vyjádření ombudsmanky je navíc účast dítěte nepovinná, jde pouze o společenskou událost, něco jako "vítání občánků",“ uvádí Michal Černý, prezident Asociace ředitelů základních škol a ředitel Masarykovy ZŠ v pražských Klánovicích.

Ministerstvo školství také apeluje na to, že vzhledem k tomu, že nelze předvídat, jaká budou platit mimořádná opatření v době konání zápisů, je důležité nastavit organizaci zápisu tak, aby umožňovala distanční průběh od začátku do konce a zároveň vycházela vstříc individuálním podmínkám jednotlivých rodin. Žádost mohou zákonní zástupci dítěte doručit buď do datové schránky školy, e-mailem s elektronickým podpisem zákonného zástupce, poštou (rozhodující je datum podání na poštu), nebo osobním podáním ve škole. Při osobním podání by školy měly stanovit takovou formu, aby nedocházelo k vyšší koncentraci osob v prostorách škol, tedy využít poštovní schránky u vchodu do budovy nebo například rezervaci časů pro individuální schůzky.

Společné setkání dětí a rodičů s prostředím školy, spolužáky a budoucími učiteli budou moci ředitelé naplánovat na konec školního roku, až epidemiologická situace umožní setkání většího počtu osob.

Informace k zápisům na základní školy najdete zde:

Zápisy do základních škol pro rok 2021/2022 | edu.cz

Informace k zápisům do mateřských škol jsou k dispozici zde:

Zápisy do mateřských škol pro rok 2021/2022 | edu.cz

Fotografie od uživatele Artem Podrez ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram