Cookie Consent by Free Privacy Policy website

MŠMT navrhne, aby mohli žáci elektronicky podávat tři přihlášky na SŠ

01. 08. 2023 - Šimon Hauser

Ministerstvo školství (MŠMT) navrhuje zásadní změny v přijímacím řízení na střední školy. Cílem je umožnit zájemcům o studium na středních školách podávat až tři přihlášky elektronickou cestou. Novela školského zákona a vyhlášky, která upravuje přihlašování na střední školy, má být předložena na začátku září, a pokud projde, vstoupí v platnost od jara příštího roku. Informovala o tom Česká tisková kancelář (ČTK) s odvoláním na mluvčí MŠMT Anetu Lednovou a ředitelku odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Terezu Fojtovou.

Podle navrhovaných změn budou moci sami školáci stanovovat pořadí svých přihlášek na obory a školy, kde by nejraději studovali. Tímto krokem se má zvýšit procento uchazečů přijatých již po prvním kole přijímacího řízení. Důležitým aspektem novely je také digitalizace celého procesu přihlašování, což by mělo eliminovat zbytečnou paniku u dětí i rodičů a zároveň ulehčit zátěž školám.

Podpora digitalizace přijímacího řízení na střední školy přišla od ministra školství Mikuláše Beka /STAN/, který již na začátku svého funkčního období vytyčil tento cíl. Stávající přijímací systém byl kritizován jako zastaralý a neefektivní. Přechod na elektronické přihlášky by měl studentům i rodičům usnadnit celý proces a přispět ke spravedlivějšímu a transparentnějšímu výběru studijních programů.

Návrh novely počítá s tím, že každý uchazeč bude moci podat až tři přihlášky, přičemž si bude moci stanovit prioritu pro jednotlivé školy nebo obory. Výsledky prvního kola přijímacího řízení by nový program měl zpracovat a určit, které zařízení je pro žáka nejvhodnější na základě dosažených bodů.

Proces digitalizace bude zajišťovat státní organizace Cermat, která aktuálně hledá dodavatele systému pro elektronické přihlášky. Očekávané náklady na vytvoření a provoz nového programu jsou odhadovány na 12 milionů korun s DPH. Termín přihlášení do tendru je stanoven na 18. srpen, a pokud vše proběhne podle plánu, digitalizovaná forma přijímacího řízení by mohla začít fungovat od roku 2024.

Zda nová podoba přijímacího řízení bude úspěšná, se bude zjišťovat až po prvním kole přijímacího řízení v roce 2024. V případě potřeby by se počet přihlášek, které může uchazeč podat, mohl nadále měnit. Předcházející ministr školství Vladimír Balaš /STAN/ zvažoval možnost pěti až deseti přihlášek na jednoho uchazeče.

Stávající systém umožňuje školákům podat dvě přihlášky v papírové podobě. Po přijímacích zkouškách a rozhodnutí o přijetí následuje podávání zápisových lístků, které děti nebo jejich rodiče nosí do vybrané střední školy. Pro neúspěšné uchazeče je pak možnost odvolání a účast na dalších kolech přijímacích zkoušek, která vypisují střední školy, jež po prvním kole neobsadily všechna místa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram