Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ministerstvo zveřejnilo přehled průměrných mezd akademických pracovníků na vysokých školách

17. 10. 2023 - Vincenc Novák

Ministerstvo školství zveřejnilo v návaznosti na diskuzi se zástupci reprezentace vysokých škol, odborů a profesních asociací ke stavu financování českého školství a vědy přehled průměrných mezd akademických pracovníků na veřejných vysokých školách za rok 2022.

Podle ministra školství Mikuláše Beka /STAN/ uvedený přehled ukazuje na výrazné rozdíly mezi jednotlivými vysokými školami, ale také uvnitř většiny z nich. "Veškerá rozhodnutí o mzdové politice a nastavení vnitřních mzdových předpisů jsou dle zákona plně v kompetenci rektorů a děkanů pod dohledem akademických samospráv. Ministerstvo školství není oprávněno do těchto nastavení vstupovat," uvedl Bek.

Přehled vychází ze Čtvrtletního výkazu P1b-04 o zaměstnancích a mzdových prostředcích za vysoké školy za 1.–4. čtvrtletí 2022. Uvedené mzdy jsou vypočítány jako podíl celkových mzdových výdajů a počtu pracovních úvazků na dané instituci. Celkové zdroje zahrnují prostředky ze státního rozpočtu kapitoly 333 MŠMT, prostředky na výzkum, vývoj a inovace z ostatních zdrojů, z doplňkové činnosti, z dalších zdrojů a strukturálních fondů a fondu odměn.

Za uvedenými nerovnostmi podle ministerstva stojí i konkurenčně soutěžní prostředí, ve kterém se projevuje efektivita a schopnost jednotlivých vysokých škol získat dodatečné finanční prostředky.

Ministerstvo na příští rok plánuje zavést opatření, která by měla české vysoké školy motivovat ke zmírnění nerovnosti. Jedním z nich je vyčlenění dodatečných prostředků ve výši cca 800 milionů korun, které by měly vysokým školám pomoci přizpůsobit se odpovídajícím změnám v rozpočtové metodice.

Ministerstvo na příští rok plánuje zavést opatření, která by měla české vysoké školy motivovat ke zmírnění nerovnosti. Jedním z nich je vyčlenění dodatečných prostředků ve výši cca 800 milionů korun, které by měly vysokým školám pomoci přizpůsobit se odpovídajícím změnám v rozpočtové metodice. V příštím roce se ministerstvo chystá věnovat pozornost také umělecky zaměřeným vysokým školám, které ve výši svých průměrných mezd za celostátním průměrem dlouhodobě zaostávají.

Přehled průměrných mezd na VVŠ v roce 2022

Zdroj: MŠMT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram