Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ministerstvo školství zveřejnilo manuál k podobě výuky v novém školním roce

19. 08. 2021 - Pražský inovační institut

Školy dostaly čtrnáct dní před začátkem nového školního roku Manuál k provozu škol a testování. V úterý 17. srpna jej ministerstvo školství rozeslalo do datových schránek škol. Hlavními body manuálu jsou nošení roušek nebo respirátorů v prostorách škol, testování, dodržování hygieny a povinnost zřídit izolační místnost pro děti, jež budou vykazovat známky infekčního onemocnění nebo jim vyjde pozitivní test.

Pro nošení roušek budou platit stejná pravidla, jako na konci předešlého školního roku. Děti je budou nosit jen ve společných prostorách škol, ve třídě a při stravování je mohou odložit. V prvních dvou týdnech děti také čeká testování. Screeningové testování bude uskutečněno 1. (pro prvňáčky 2.), 6. a 9. září. Ministři školství a zdravotnictví na tiskové konferenci 17. srpna také uvedli, že děti, jejichž rodiče odmítnou test, nebudou moci zpívat nebo cvičit ve vnitřních prostorách. Budou také muset nosit roušky i ve třídách a na obědech a při svačinách by měly sedět odděleně od otestovaných dětí.

„Aby to mělo smysl, tak ty děti, které nejsou testovány, potenciálně by mohly být nakaženy a my nejsme schopni to identifikovat, tak proto mají tyto jiné podmínky. Ale platí to skutečně dočasně do skončení screeningového testování," uvedl na tiskové konferenci Vojtěch.

Testování podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ukáže, jak je nákaza v populaci rozšířena, a na základě získaných dat se rozhodne, zda se bude testovat i nadále. Prozatím představená doporučení tak platí pouze do 10. září.

Pokud se školy rozhodly pro testování PCR metodou, musely to nahlásit do 18. srpna do systému sběru dat ministerstva školství. V Praze by se to mělo týkat zhruba 20 tisíc žáků, oznámil na twitteru pražský radní pro oblast školství Vít Šimral. Ministerstvo pak těmto školám proplatí náklady až do výše 200 korun na test a nedoručí jim v příštím týdnu zásoby antigenních testů. U PCR testů bude také platit frekvence testování pouze jednou týdně. Test nemusí absolvovat děti, jež jsou očkované nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění koronavirem.

Ministerský manuál obsahuje jak doporučení, tak i závazné pokyny. Doporučení se týkají například pravidel pro dezinfekci, úklid, organizaci výuky, stravování a podobně, v části povinných pokynů jde hlavně o nařízení ohledně nošení roušek a respirátorů, izolace nakažených nebo screeningového testování od 1. do 10. září. Pravidla pro nošení roušek se na počátku školního roku budou odvíjet podle platných mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví.

Pokud se při testování objeví u některého z žáků nebo studentů pozitivní test, případně bude některý z nich vykazovat známky infekčního onemocnění, mají školy povinnost zřídit pro tyto případy izolační místnost. V té dítě vyčká do doby, než jej vyzvedne zákonný zástupce. V takové místnosti má být k dispozici umyvadlo s teplou vodou a dezinfekční prostředky.

Žák pak následně absolvuje potvrzující PCR test. V případě, že tento test bude negativní, může nadále docházet do školy. Naopak v případě pozitivity je třeba ji nahlásit škole, ta informaci společně s rizikovými kontakty pozitivního předá příslušné hygienické stanici. Do karantény by už však neměly chodit celé třídy, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vojtěch.

Distribuci testů do škol zajistí v příštím týdnu hasiči

V příštím týdnu bude ministerstvo školství prostřednictvím hasičů distribuovat 4,2 milionu antigenních testů do obcí s rozšířenou působností. Tyto testy pak budou následně rozvezeny do jednotlivých škol. Testy jsou určené pouze pro testování žáků a studentů. Testovat se ale musí i zaměstnanci škol, pokud nejsou očkováni, případně neprodělali v uplynulých 180 dnech covid-19. Musí tedy buď donést potvrzení z veřejných testovacích center nebo si ve škole udělat vlastní samotest.

Ministerstvo školství zřídí informační linku pro ředitele škol

Pro vedení škol ministerstvo školství od 23. srpna zprovozní informační telefonní linku, na které by měli získat odpovědi na dotazy v souvislosti s manuálem. Zatím je funkčnost linky plánovaná do 10. září.

Fotografie od uživatele Pixabay ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram