Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mikuláš Bek byl jmenován ministrem školství. Jaké jsou jeho hlavní cíle?

06. 05. 2023 - Tereza Benešová

4. května předseda vlády Petr Fiala uvedl do funkce nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka /STAN/, který ve vládě dosud zastával roli ministra pro evropské záležitosti. Odcházejícímu Balašovi vyjádřil Fiala uznání.

Bek se zaměří jak na revizi rámcových vzdělávacích programů, tak i na dostupnost vzdělávání. Prioritou jeho úřadu bude podle premiéra Fialy snaha o svižnou evoluci školství. Ministerstvo školství se podle Beka musí zaměřit na odstraňování sociálních bariér v přístupu ke vzdělávání, na zlepšení přechodů mezi jednotlivými stupni škol, na zvýšení kapacit některých typů vzdělávání a na vzdělávací infrastrukturu. 

Vysokým školám chce Bek nabídnout lepší financování a napravit alarmující situaci na univerzitách. Chce také hovořit o tom, jak se peníze využívají a rozdělují a nevyloučil ani posílení rozpočtu univerzit. Dalším plánem nového ministra je revize učebního programu, který by měl být pro žáky prvního a šestého ročníku povinný od září 2025 a ve všech třídách se podle něj bude učit od září 2029. První školy by mohly výuku upravit od září 2024. 

Nový ministr chce také oslovit parlamentní i mimoparlamentní opozici a se stranami jednat o prioritách školství a strategii do budoucna. Jeho cílem je nadstranická shoda na prioritách. Bek své priority chce podrobněji představit veřejnosti 16. května a návrh strategických kroků předloží do konce června.

Kdo je Mikuláš Bek ?

Docent muzikologie Mikuláš Bek se narodil ve Šternberku, vyrostl v Praze a po maturitě na gymnáziu v roce 1982 studoval v Brně hudební vědu na tehdejší Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Po dokončení studia v Brně pokračoval na Univerzitě Karlově v Praze, kde získal doktorát. Od roku 1999 vyučuje na Masarykově univerzitě. V roce 2011 se stal rektorem Masarykovy univerzity a od roku 2018 je senátorem za obvod č. 59 – Brno-město. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram