Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Meziuniverzitní program prg.ai Minor vychoval mladé odborníky na umělou inteligenci

07. 10. 2021 - Magistrát hl.m. Prahy

Na Staroměstské radnici se v úterý 5. října 2021 uskutečnilo slavnostní předání certifikátů novým absolventům programu prg.ai Minor. Cílem meziuniverzitního programu je vychovat novou generaci odborníků na umělou inteligenci (AI). Na programu se podílejí Fakulta elektrotechnická a Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického i Fakulta sociálních věd společně s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy za podpory hlavního města Prahy. Události se zúčastnili nejen zástupci spolku prg.ai a jednotlivých fakult, ale také primátor Zdeněk Hřib a radní pro oblast školství Vít Šimral.

„Praha má nakročeno k tomu stát se významným centrem světových inovací a prg.ai Minor je jedním z pilířů toho, jak to dokázat. Podpora studentů v oblasti rozvoje umělé inteligence je naprosto klíčová a jsem rád, že Praha pomáhá takto propojovat vědeckou, byznysovou a studentskou sféru,“ říká primátor Zdeněk Hřib.

Sylabus programu, který se neustále rozvíjí v návaznosti na poptávku studentů a nabídku vysokých škol, se v současnosti skládá z 21 předmětů seřazených do šesti tematických bloků. Kromě pestré nabídky z oblastí strojového učení, umělé inteligence, robotiky nebo programování mají účastnicí díky zapojení Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy možnost porozumět etickým, bezpečnostním a společenským aspektům umělé inteligence. 

Program tím klade důraz na rozvoj mezioborovosti, která se stává klíčovou jak pro zodpovědný přístup k vývoji a aplikaci umělé inteligence ve vědě a byznysu, tak pro otevření nových pracovních příležitostí. Dalším cílem programu prg.ai Minor je prohloubení spolupráce mezi fakultami a univerzitami.

„Program prg.ai Minor je jedním z vlajkových projektů naší iniciativy. Díky spojení předmětů čtyř fakult ze dvou univerzit mají studenti unikátní možnost rozšířit si a prohloubit si různé aspekty vývoje a aplikace umělé inteligence a stát se součástí pražské technologické scény,“ uvádí manažerka programu Julie Kovaříková ze spolku prg.ai, z jehož popudu byl program založen.

Do prg.ai Minor se za tři roky existence přihlásilo přes 240 studentů, z nichž jich bylo ke studiu vybráno 96. První dva absolventi programu dostali certifikáty minulý akademický rok, letos je obdrželo 13 studentů ze všech fakult, z nichž 11 si pro ně přišlo v úterý 5. října 2021 na Staroměstskou radnici, kde spolek prg.ai pod záštitou hlavního města Prahy uspořádal slavnostní předávání.

„Jednalo se o hodně obohacující zkušenost. Měla jsem možnost vyzkoušet si předměty ze čtyř různých fakult, od sestavování robotů na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého učení technického po společenskou problematiku umělé inteligence na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy,“ dodává absolventka programu Jekatěrina Jaroslavceva.

Studenti jsou do programu vybíráni jednou ročně. Termín odevzdání přihlášek se vyhlašuje začátkem března, již nyní ale mohou studenti hlásit svůj zájem na emailu minor@prg.ai nebo přes webové stránky prg.ai/minor, kde najdou další podrobnosti o programu. Přihlásit se může kdokoli, kdo je studentem jedné ze zapojených fakult. Komise složená ze zástupců zapojených fakult následně posuzuje prospěch, technické znalosti a motivaci studentů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram