Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mezi nejlepší světové univerzity se probojovalo i osm českých vysokých škol

16. 08. 2022 - Vincenc Novák

Každoročně sestavovaný žebříček nejlepších univerzit světa i letos obsahuje jména českých vysokých škol. Do nejlepší tisícovky se probojovalo 8 zástupců z České republiky. Žebříčku s názvem Academic Ranking od World Universities vévodí již podvacáté Harvardova univerzita. V první dvacítce se umístily pouze britské a americké školy.

Druhé místo patří Stanfordově univerzitě následované Massachusettským technologickým institutem. Cambridgeská univerzita se umístila na 4. místě. Následuje jí Kalifornská univerzita v Berkeley, Princetonská univezita, Oxfordská univerzita a Columbijská univerzita. V první padesátce se umístili ještě zástupci z Francie, Švédska, Švýcarska a Dánska.

Nejlepší českou univerzitou je podle žebříčku Univerzita Karlova, jenž se umístila na děleném 301.-400. místě. Oproti loňskému roku si však o 100 příček pohoršila. Naopak výrazné zlepšení zaznamenala brněnská Masarykova univerzita, která se umístila na 401.-500. místě. V loňském roce byla na 601.-700. místě.

Z českých univerzit se umístila ještě Univerzita Palackého v Olomouci, která zaujímá 701.-800. místo. 801.-900. místo patří Českému vysokému učení technickému a České zemědělské univerzitě. Na 901.-1000. příčce pak skončilo Vysoké učení technické v Brně, Technická univerzita Ostrava a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích.

Žebříček ARWU je jedním s nejprestižnějších mezinárodních ukazatelů kvality vysokých škol. Při jeho sestavování se zohledňuje především vědecká a výzkumná úroveň jednotlivých institucí, jako je počet článků publikovaných ve vědeckých časopisech Nature a Science. Sledován je také počet držitelů Nobelovy ceny, jenž jsou s danou institucí spojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram