Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Memorandum o spolupráci: Boj proti etnické segregaci ve školství získává nový impulz

19. 04. 2024 - Šimon Hauser

Tento týden nastal významný posun v boji proti etnické segregaci ve školství v České republice. Zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) společně s přímo řízenými organizacemi Národního pedagogického institutu (NPI) a výzkumnou organizací PAQ Research podepsali Memorandum o spolupráci. Jeho cílem je efektivní spolupráce při vytváření a šíření metodiky, která má eliminovat etnickou segregaci ve školách.

Směrem k inkluzivnějšímu vzdělávacímu prostředí

Memorandum si klade za cíl podporovat zřizovatele škol v jejich úsilí o odstranění etnické segregace. Jednou z klíčových aktivit bude vytvoření a distribuce metodiky, která poslouží jako nástroj k boji s touto formou segregace. Tato metodika bude poskytovat podporu a směrnice pro jednotlivé regiony, města a obce prostřednictvím vzdělávacích, konzultačních a analytických aktivit. Podle plánů se spolupráce v rámci memoranda rozvine do konce prosince 2025.

Jedním z klíčových nástrojů, které aktéři memoranda využijí, je web desegregace.cz. Již nyní nabízí tento web širokou škálu konkrétních intervencí, které napomáhají zlepšování vzdělávání a posilují inkluzi ve školách. Jeho obsah vychází z bohatého zdroje více než 40 zahraničních a českých studií, metodických materiálů a zpětné vazby odborníků.

Rozdělení úkolů a záruka kvality

Rozdělení rolí mezi signatáři memoranda je jasně stanoveno. MŠMT bude spoluvytvářet a upravovat obsah nové metodiky a zajišťovat její distribuci mezi klíčovými aktéry na lokální úrovni. NPI se postará o vytvoření projektového týmu a bude mít na starosti organizační a finanční aspekty aktivit. PAQ Research zase garantuje kvalitu obsahu metodiky a spolupracuje na úpravě webu desegregace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram