Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Masarykova univerzita patří mezi top 500 univerzit na světě

16. 08. 2023 - Aneta Havránková

Masarykova univerzita dosáhla významného úspěchu, když se v aktuálním vydání mezinárodního srovnávacího žebříčku ARWU (Academic Ranking of World Universities) poprvé umístila v prestižní pětistovce nejlepších světových univerzit. Tento žebříček, známý též jako Shanghai Ranking, se zaměřuje na hodnocení vědeckého výkonu univerzit.

V tomto ročníku bylo hodnoceno více než 2500 institucí, přičemž do finálního pořadí se dostalo 1000 nejlepších. ARWU je dlouhodobě sledovaný a respektovaný žebříček, který vychází od roku 2003 a je vydáván univerzitou Jiatong v Šanghaji. Masarykova univerzita se do tohoto hodnocení poprvé dostala v roce 2017 a nyní si získala pozici mezi 401. až 500. nejlepšími univerzitami na světě.

Tento významný úspěch zaznamenala MU díky vynikajícím výsledkům ve více ukazatelích, které ARWU pro hodnocení používá. Zahrnují mimo jiné počet článků publikovaných v renomovaných časopisech Nature a Science, citační ohlas publikací, počet vědců zahrnutých v databázi Highly Cited Researchers, spojení s nositeli Nobelovy ceny a akademický výkon univerzity relativizovaný na počet zaměstnanců.

Jedním z faktorů, které přispěly k tomuto úspěchu, byl konkrétně počet publikací v časopisech Nature a Science, kde Masarykova univerzita udržela své vysoké skóre. Zlepšila se také ve sledovaných výsledcích v indexovaných publikacích na Web of Science, kde dosáhla většího bodového zisku než v předchozím roce. Skvělý výkon dosáhla i ve svém akademickém výkonu, který byl více než dvacet procent lepší než v předchozím období. K největšímu posunu přispěl také fakt, že se univerzita poprvé umístila se svým zástupcem na seznamu vysoce citovaných výzkumníků.

Tento významný úspěch potvrzuje úsilí Masarykovy univerzity o silnou pozici ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích. Univerzita se zaměřuje na řešení globálních i lokálních společenských výzev v oblastech zdraví, bezpečnosti a kvality života. Výsledky hodnocení ARWU tak přinášejí Masarykově univerzitě viditelnost a mezinárodní uznání za dosažené výsledky.

MUNI se také prosadila v rámci oborových hodnocení, kde se umístila v 11 oborech z celkových 54. Nejvíce se dařilo v oborech jako Environmental Science & Engineering, Agricultural Sciences, Ecology, Geography a Veterinary Sciences. Kladného výsledku dosáhla i Pedagogická fakulta, která se opakovaně umístila ve specifickém oborovém žebříčku Education.

Zdroj úvodního obrázku: Masarykova univerzita

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram