Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Malí hrdinové: Děti oceněné Cenami Michala Velíška

20. 11. 2023 - Helena Doležalová

Na začátku listopadu byly uděleny Ceny Michala Velíška, jejichž cílem je každoročně uctít památku střihače televize Nova, jenž se stal symbolem hrdinství, když na Karlově náměstí bránil ženu před ozbrojeným útočníkem během procházky s vlastní dcerou. Tento hrdinský čin ho bohužel stál život, od tragické události letos uběhlo již 18 let.

Cena Michala Velíška jsou vyjádřením uznání jednotlivcům, kteří se bez ohledu na osobní nebezpečí postaví za ty, kteří potřebují pomoc. Nadace ADRA vybírá hrdiny z širokého spektra věkových kategorií – od dospělých až po děti a seniory. Jejich inspirativní příběhy v nás nechávají zářit naději a připomínají, že i malé činy mohou mít obrovský dopad na naši společnost.

Gratulace dětským zachráncům. Zdroj: Nadace Adra

První příběh je o Tomášovi (13), Petrovi (11) a Zdeňkovi (14), jejichž květnový rybářský výlet brzy nabral naprosto nečekaný obrat. Chlapci se totiž rozhodli rozšířit svůj lovecký revír a vydali se k řece Cidlině, kde se stali svědky události, jež je vtáhla do role zachránců. Zaslechli zoufalý ženský křik, který je přivedl k paní v beznadějné situaci. V náhonu spatřili viditelně poraněnou ženu se psem. Břeh byl však příliš vysoký, a tak chlapci oslovili projíždějícího cyklistu. Pán chlapcům pomohl se záchranou paní i psa a vše tak dobře dopadlo. Chlapci ještě počkali na policii a hasiče, kteří jejich akci dotáhli do konce. Jejich statečnost ocenil i starosta Chlumce nad Cidlinou Vladan Kárník.

Dětští zachránci. Zdroj: Nadace Adra

Dalším oceněným byl David, jedenáctiletý chlapec, který pomohl topícímu se muži. David se vypravil s otcem na koupání k Staňkovskému rybníku nedaleko Třeboně. U vody si však všiml topícího se muže a bez váhání se pustil do odvážného záchranného aktu. „V okolí bylo hodně dospělých, ale nikdo si pána nevšiml, tak jsem skočil do rybníka a plaval mu na pomoc. Držel jsem mu hlavu nad vodou do té doby, dokud jsem se nedovolal pomoci," vyprávěl David.

Ocenění získalo ještě několik dalších dětí. Třeba devítiletá Eliška z Blanenska, které zavolala záchranou službu, když její maminku poslatihla mozková mrtvice a tím ji zachránila život. Další hrdinkou byla také Eliška, ovšem tentokrát z Chrudimska (14), která na ulici resuscitovala seniora.  

Zdroj: Nadace Adra, Blesk

Zdroj úvodního obrázku: Nadace Adra

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram