Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Konec šikany, diskriminace a obtěžování. Vládní zmocněnkyně a odborní partneři představili kroky pro bezpečné prostředí a rovné podmínky ve sportu.

22. 04. 2024 - Vincenc Novák

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková představila společně se zástupci Národní sportovní agentury, Českého olympijského výboru a dalších sportovních organizací společné cíle v oblasti sportu. Patří mezi ně zajištění bezpečného prostředí, rovných podmínek a dodržení lidskoprávních standardů.

"Data i osobní svědectví některých sportovců a sportovkyň ukazují, že prostředí sportu je více rizikové vůči negativním fenoménům – různým formám násilí, šikany, zraňujících verbálních útoků. Jsou přítomné jak v profesionálním, tak v amatérském sportu a mohou mít závažné důsledky v osobním životě i pro společnost," uvedla Šimáčková Laurenčíková s tím, je ráda za to, že se podařilo propojit různé aktéry a přijít s konkrétním plánem změn, díky kterým bude sportovní prostředí bezpečnější.

Během uplynulých šesti měsíců se konala série expertních kulatých stolů, které se zaměřily obecně na téma lidských práv a sportu. Jedním z hlavních témat byly specificky zranitelné skupiny - děti, mládež a ženy. Další kulatý stůl je naplánován na začátek června, jeho tématem bude sport lidí s handicapem.

Etický kodex i nová platforma

Do začátku letních prázdnin bude hotová první verze obecného Etického kodexu určeného pro jednotlivé sportovní svazy a organizace. Cílem novinky je vymezit, co znamená pojem bezpečné prostředí, ale také definovat práva a povinnosti pro trenérskou obec, sportovce či rodiče.

Národní sportovní agentura nově zřídí Platformu bezpečného sportu a zavede nové role ombudsosoby a tzv. ochránců, na něž se budou moci obracet lidé, který prožijí špatné zacházení nebo budou jeho svědky. Úkolem těchto osob bude také prošetření podnětů či sdílení dobré praxe. Agentura předloží do konce roku věcný návrh zákona o sportu, jehož část bude věnovaná opatřením proti negativním vlivům.

"Sport mi přinesl hodně radosti, ale také negativní zážitky daleko za hranicí etických standardů. Dnes vím, že není správné trénovat a závodit se zraněním, že šikana ani fyzické a psychické ubližování nejsou a nemají být součástí tréninku. Je důležité, aby tato praxe zmizela a aby všichni, kdo prožívají něco podobného, věděli, že chyba není v nich a měli se kam obrátit pro pomoc," říká Monika Vlčková Míčková, ambasadorka organizace Trénujeme s respektem, trenérka a bývalá reprezentantka ČR v moderní gymnastice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram