Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Komentář: A bude vůbec škola?

30. 08. 2021 - Pražský inovační institut

Penál, bačkory, zaplatit školní jídelnu a rozmyslet kroužky na nový školní rok. Tohle běží hlavou na konci srpna snad každému rodiči. Letos se ale přidávají další, větší starosti. Má vůbec smysl hlásit dítě na kroužek, když pak stejně bude zrušený? A bude vůbec škola?

Každý den se na mě s tímhle dotazem obrací mí přátelé a známí. A já jim nedokážu dát žádnou jasnou odpověď prostě proto, že vláda se tváří, jako by tu snad žádná epidemie ani nebyla. Zejména ve školství.

Čekali byste, že od září bude každý týden probíhat PCR testování, když po roce a půl pandemie víme, že je to jediná skutečná metoda detekce nákazy covid-19? Já také, ale bohužel tomu tak ve školách nebude. Školy budou mít k dispozici pouze antigenní testy, a to je v podstatě vyhazování peněz neefektivním způsobem.

Obávám se, že běžíme vstříc situaci z předchozích dvou školních let. Přitom zachování prezenční výuky by mělo být pro vládu jednou z největších priorit pro případ, že „čísla zase půjdou nahoru“.

Co pro to ale vláda udělala?

Nic. Obávám se, že až se zase situace zhorší, a samozřejmě až bude po volbách, školy budou opět mezi prvními místy, o kterých se bude v kontextu uzavírání přemýšlet. Protože je to nejjednodušší a protože žáci nemají své zastoupení na vyšších místech jako třeba tzv. kapitáni průmyslu. Přitom není ani jednoznačně prokázáno, že jsou děti významnými šiřiteli Covid-19.

Jakékoli omezování prezenční výuky, včetně praktických cvičení jako jsou dílny, laboratoře, řemeslné odborné dílny, musí být vždy precizně zdůvodněno medicínsky, přesnými a detailními zdravotními statistikami a důkazy a právně zpracováno a podloženo.

Vzdělání dětí a jejich duševní a fyzické zdraví je pro každý moderní, civilizovaný a pokrokový stát prioritou, závazkem a jeho budoucností. Pokud stát dětem neumožní prezenční výuku a uzavře nejen školy, ale i zájmové kroužky a sportovní areály, není to moderní, civilizovaný a pokrokový stát. A já, stejně jako spousta ostatních rodičů, chceme od vlády vidět jasné kroky a závazek, že k uzavření škol už nedojde. Je to totiž zbytečný, ničím nepodložený krok, na který doplatí ti, na jejichž vývoj a zdravý růst bychom měli myslet nejvíc. Děti.

Autor: Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva Hlavního města Prahy

Photo by Max Fischer from Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram