Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kdo se nedostal na střední, bude si muset platit zdravotní pojištění

21. 05. 2023 - Šimon Hauser

Žáci, kteří se po ukončení základní školy nebudou dále vzdělávat, by měli po letních prázdninách začít platit zdravotní pojištění. Patnáctiletí a šestnáctiletí nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale stále by mohli případně pobírat dětské přídavky. Letos končí základní školu početně silný ročník dětí, a proto existují obavy, že nebudou dostupná místa na středních školách pro všechny zájemce. Podle údajů úřadu práce dlouhodobě představují mladí lidé ve věku 15 až 18 let přibližně 1,5 % všech nezaměstnaných v Česku. Informaci přinesla ČTK.

Středoškoláci, kteří neuspějí u přijímacích zkoušek, mají možnost absolvovat roční kurz cizího jazyka po maturitě, který bude financován státem. Tímto způsobem se jim zajistí zdravotní pojištění. Mluvčí generálního ředitelství úřadu práce, Kateřina Beránková, zdůraznila, že v případě, že se dětem nepodaří dostat na střední školu po základním vzdělání, je důležité, aby rodiče zvážili všechny dostupné možnosti, jak udržet svého potomka ve vzdělávacím procesu. Mezi tyto možnosti patří například studium cizích jazyků nebo oborově zaměřené kurzy.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti mladí mít nebudou. K jejímu získání je totiž potřeba v posledních dvou letech aspoň rok pracovat a platit sociální odvody. "Uchazeči o zaměstnání ve věku od 15 do 18 let jsou považováni za nezaopatřené děti a pobírají - pokud vznikne nárok - přídavky na dítě," uvedla Beránková.

Letos se na maturitní obory středních škol přihlásilo více než 116 000 dětí, což je o 25 % více než před šesti lety. Vzhledem k silnému populačnímu ročníku byl zájem o středoškolské vzdělání v některých regionech mimořádně vysoký, a mnoho devátých tříd zatím není přijato na žádnou školu. Někteří rodiče sepsali petici a obrátili se na ministra školství a další politiky otevřeným dopisem, ve kterém požadují změnu přijímacích zkoušek na střední školy s maturitou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram