Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Kde je vůle, tam je cesta. Studenti by měli využít každé příležitosti pro svůj rozvoj, říká učitel

15. 07. 2021 - Lukáš Kavalír

Je nejen absolventem a učitelem na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, ale také již absolventem Vysoké školy ekonomické. Na smíchovské průmyslovce vede Microsoft Academy a vyučuje předměty Hardware a Výchova k podnikání, ve kterém může uplatnit své vlastní zkušenosti. Sám podniká v různých oblastech. Aramis Tochjan se jako student střední školy stal lektorem Microsoft Academy a školil učitele a pracovníky ve školství. V tom také pokračuje. 

Jak moc je důležité, aby se studenti středních škol nespokojovali jen s klasickou výukou, ale sami pracovali na svém rozvoji v rámci samostudia?

Aktivního studenta poznáte téměř okamžitě tak, že od samého začátku vyhledává další příležitosti pro svůj seberozvoj. Naše škola je unikátní tím, že si zde každý může najít oblast, která ho zajímá a té se opravdu věnovat. Bohužel si spousta z nich neuvědomuje, že nejvíc volného času mají právě v těchto letech a taková příležitost se už jen tak nenaskytne. Studenti, kteří mají tento „drive“, budou vždy o krok napřed před ostatními, a to se dále projeví i v jejich konkurenceschopnosti a zejména zkušenosti učit se a vyhledávat nové příležitosti.

Začal jste velmi brzy podnikat. Jak složité bylo skloubit vaše aktivity se studiem střední a posléze vysoké školy?

Vždy mě motivovalo dělat více věcí, paradoxně čím víc toho mám, tím více energie jsem schopen všem těmto aktivitám věnovat. Již při bakalářském studiu na Vysoké škole ekonomické v Praze jsem vyučoval u nás na škole, mnohdy to byla výzva, obzvláště pak ve zkouškovém období, ale rád na to zpětně vzpomínám, protože to jen dokazuje, že kde je vůle, tam je cesta. Spousta lidí se brání aktivitám navíc a to je velká škoda. Co se týká podnikání, již od mého útlého dětství rodiče podnikali a tak jsem vyrůstal v prostředí, kde je zvykem, že je stále něco v pohybu.

Proč jste si vybral právě Smíchovskou SPŠ a gymnázium a jak jste byl spokojený se studiem?

Střední škola byla má první volba, o které jsem rozhodoval zcela sám. Rodiče mi dali volný výběr a po konzultaci a prozkoumání příležitostí a toho, co mohu od naší Smíchovské SPŠ a gymnázia očekávat, jsem se pro ni rozhodl. Má očekávání se naplnila a svého výběru nelituji, což dokazuje také skutečnost, že i po absolvování studia jsem školu neopustil, jen jsem vyměnil studentskou židli za učitelskou. Naši absolventi rádi se školou spolupracují, neboť je do nich často vkládána velká důvěra, která lidi dokáže namotivovat a oni jsou následně schopni podávat velké výkony. Myslím si, že si každý z nás uvědomuje, jaké příležitosti a zkušenosti tím získáváme, a proto je nás tu stále víc.

O čem vlastně je váš předmět Výchova k podnikání?

Předmět Výchova k podnikání je zaměřen na seznámení studentů s povinnostmi, které jsou spojeny se založením vlastního podnikání. Dále se věnujeme marketingovým a manažerským procesům. Studenti si v rámci druhého pololetí vyzkoušejí vybudovat v rámci jednotlivých týmů vlastní produkt či službu. Jejich nápady dále rozvíjíme, a to včetně využití vhodných marketingových nástrojů od samotného vymyšlení názvu firmy, loga, sloganu až po cenotvorbu a reklamu. Ti, kteří by následně chtěli opravdu danou firmu založit, mají na konci školního roku skutečný podnikatelský základ. Nyní budeme přidávat nově do tohoto předmětu i školní kariérovou síť, kde si každý student vytvoří vlastní profil. Ve své podstatě tak budou mít žáci přehled o tom, kdo co na škole umí a případně spolu mohou na něčem spolupracovat.

V rámci Microsoft Academy zajišťujete certifikaci studentů i školení učitelů. Jak důležité jsou podle vás profesní certifikáty?

Už když jsem studoval na naší Smíchovské střední škole, jsem si uvědomoval hodnotu těchto certifikací a opravdu jsem se nemýlil. Mně osobně otevřely tyto certifikace mnohé zajímavé příležitosti, ať už se jedná o spolupráci s Microsoftem pro Českou republiku nebo výjezdy do USA, které se uskutečňují v rámci pracovních cest. Na mojí cestě za certifikacemi mi tehdy pomohla paní profesorka Spurná, na kterou bych rád navázal a pomohl našim současným studentům. Bohužel situace nám teď kvůli opatřením spojených s infekčním onemocněním Covid-19 moc nepřeje, ale pevně věřím, že se to již brzy zlepší.

Jaké máte další plány ve své profesní kariéře?

Rád bych se v letošním roce zaměřil na nejnovější certifikace Microsoft Office Specialist a to na úrovni Master, která je tou nejvyšší. Uvažuji i o nástupu na doktorské studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po dosažení titulu Inženýr jsem si uvědomil, že studium vysoké školy bylo velmi náročné a vyčerpávající, ale zpětně na toto období velmi rád vzpomínám a chybí mi ta cílevědomost a chuť získávat nové informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram