Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak probíhá oficiální návštěva ministra zahraničí? Studenti FSV v Lodži s Janem Lipavským

05. 04. 2023 - Kryštof Jiřík

V rámci práce ve spolku Politika (nejen) pro mladé, jsem spolu se svou kolegyní Karolínou Fejtovou měl možnost zúčastnit se návštěvy ministra zahraničí na summitu Bukurešťské devítky v polské Lodži. V rámci tohoto výjezdu se nám poskytnul zajímavý náhled na to, jak taková jednání probíhají a jak vypadá mediální zákulisí.

Do Polska jsme letěli vládním speciálem. Na palubě kromě Jana Lipavského letěli i zástupci médií, které ministerstvo zahraničí pozvalo. Po přistání jsme policií provázenou kolonou vyrazili směrem k hotelu, kde byli ministři ubytovaní. Na jednání jsme letěli den předem, jelikož na večer před summitem byla naplánovaná večeře ministrů a návštěva koncertu.

Druhý den pro nás začal návštěvou press centra, kde jsme se akreditovali, abychom měli přístup například na fototermíny jednotlivých ministrů, nebo na závěrečné „familly photo“. Poté jsme měli domluvený rozhovor s panem Lipavským, kde nám ještě, než summit začal řekl, co je to B9, jak funguje a proč je naše členství v ní důležité.

Kryštof Jiřík a Karolína Fejtová v v lobby hotelu Vienna house, kde se summit odehrával

Průběh jednání byl neveřejný, tak jsme volný čas trávili v press centru a stejně jako ostatní zástupci českých i zahraničních médií jsme zpracovávali do té doby nasbíraný materiál a připravovali se na tiskovou konferenci, kde měl ministr shrnout průběh jednání. Celý areál bývalé fabriky, kde se setkání konalo, byl nepřetržitě hlídán policií a při vstupu do jednací místnosti a její předsíně jsme byli důkladně prohledání kvůli zbraním.

Jelikož jsme museli z časových důvodů letět zpět do Česka ještě před začátkem oficiální tiskové konference ministrů B9, byla pro české novináře uspořádána jedna jen s Janem Lipavským. Ta byla živě přenášena. Ministr poté ještě poskytnul rozhovor polské televizi, během kterého měli zpravodajci již prý tradiční sprint, kdy museli během deseti minut, než jsme vyrazili na letiště, odeslat všechny materiály a informace do redakce. Ještě během cesty kolonou tak všichni zadávali do systému zprávy a pokračovali prakticky až do letadla, kde museli zařízení vypnout.

Tím dvoudenní návštěva Lodže skončila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram