Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Jak ovlivnit budoucnost? Unikátní program umožňuje středoškolákům realizovat své nápady

11. 02. 2024 - Vincenc Novák

Čeští středoškoláci věří, že svými aktivitami mohou zlepšit budoucnost, učinit tak ale chtějí takříkajíc "přes noc". Nastavení reálných cílů a možností jim nově umožňuje program "Solve the Tomorrow" z dílny společnosti Samsung.

Unikátní bezplatný program využívá metodu Design Thinking, kterou již v roce 1969 popsal americký vědec a laureát Nobelovy ceny za ekonomii Hebert A. Simon. Výzkumníci se na základě této metody zaměřují na myšlení a potřeby své cílové skupiny. Metodika zahrnuje všechny oblasti lidské činnosti a dělí se do pěti základních fází - empatie, definování problému, vytváření nápadů k řešení, prototypování a testování.

Do třetího ročníku programu se přihlásilo 72 týmů tvořených středoškoláky z Česka a Slovenska. Jejich úkolem bylo prostřednictvím videa popsat problém, který je tíží a navrhnout jeho řešení s využitím technologií. Porota následně vybrala 30 týmů s potenciálem uspět, které postoupily do dalších kol.

"Při registraci stačí studentům pouhá myšlenka, co a jak zlepšit. V případě postupu účastníci svůj projekt dál zdokonalují. Z registrovaných nápadů jsme v první fázi vybrali TOP 30, jejichž autoři se nyní v intenzivních workshopech seznámili s metodikou Design Thinking a podle ní budou pracovat na svých prototypech," říká CSR manažerka společnosti Samsung Zuzana Mravík zelenická. Deset nejlepších týmů se nyní bude připravovat na finálové prezentace, prostřednictvím kterých na jaře představí výsledky své práce manažerům Samsungu a dalším profesionálům z praxe.

Čtečka na udržení pozornosti i 3D brýle

Mezi zajímavé soutěžní nápady, které se v letošním ročníku objevily, patří například inovativní čtečka, která udržuje čtenářovu pozornost. Porotu dále zaujaly technické projekty na výrobu metanu či vodíku ve formě paliva či propracovaný výkres 3D brýlí využívajících umělou inteligenci.

Z předchozích ročníků vyplývá, že po soutěži se v praxi uplatní jen menšina projektů. V Česku se to povedlo například dvěma kamarádům z Plzně, kteří nyní se svým nápadem - produktem na ochranu elektrodou proti krádežím - podnikají.

Zdroj: Tisková zpráva Samsung - Solve for Tomorrow

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram