Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Global Teacher Prize: Známe semifinalisty

08. 04. 2023 - Aneta Havránková

Každý rok se pořádá soutěž Global Teacher Prize, jež oceňuje nejlepší učitele státních i soukromých základních a středních škol v České republice. V roce 2023 se do soutěže přihlásilo celkem 131 učitelů, z čehož pětatřicet postoupilo do semifinále a my již známe jejich jména!

Soutěž Global Teacher Prize se pořádá od roku 2017 a je určena pro učitele, kteří se se snaží o komplexní rozvoj žáků, kladou důraz na osobnostní a sociální rozvoj, kooperativní výuku a diferenciaci ve výuce. Zároveň také přemýšlí nad svou výukou, reflektují ji a hledají si další cesty ke svému učení a navíc podporují své kolegy, podněcují a ovlivňují učitelskou komunitu.

Semifinalistiy a finalisty vybírá odborná porota, která se skládá z více než šedesáti členů z akademické, soukromé i umělecké sféry. Přihlášky jsou posuzovány ve tříkolovém systému hodnocení. Porotci se dívají na to, jestli pedagog vytváří takové podmínky k učení s ohledem na individuální možnosti a předpoklady žáků tak, aby se každý mohl radovat z úspěchu.

Každý jedinec by se také měl snažit rozvíjet potenciál žáků úměrně k jejich schopnostem a individuálnímu maximu. Měl by učit tak, aby žáky k učení motivoval, ukazoval jim cestu k dalšímu rozvoji, nabízel jim podporu a pomoc na této cestě. Současně je však musí vést k přebírání odpovědnosti za vlastní učení. Porotci dále sledují, zda a jak učitel systematicky reflektuje svoji práci, jestli se dále vzdělává a rozvíji či zkouší a rozvíjí různé metody práce.

"Sledujeme, jak učitel ovlivňuje komunitu učitelů kolem sebe, jakou jim dává podporu  a zda je ochoten svoje pedagogické dovednosti a zkušenosti dále šířit i mimo školu v širší profesní komunitě. Zajímá nás, zda učitel lektoruje, případně vytváří didaktické materiály, pomůcky nebo se podílí na tvorbě učebnic, či vývoji inovativních metodik. Přínosem je, pokud učitel prezentuje výsledky své práce v profesní komunitě i mezi širší veřejností  – např. přednáší, vystupuje na různých fórech, publikuje," stojí na stránkách soutěže.

A kteří šťastlivci se dostali do TOP 35 za rok 2023?

Zdroj: https://www.gtpcz.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram