Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Druhý stupeň a školky se v Praze pravděpodobně otevřou už příští týden

27. 04. 2021 - Pražský inovační institut

Už v prvním květnovém pondělí by mohli do lavic opět usednout žáci druhého stupně základních škol. Vláda po svém zasedání 26. dubna potvrdila, že v rotačním schématu se do škol vrátí žáci šestých až devátých tříd a odpovídajících tříd víceletých gymnázií z Královehradeckého, Plzeňského a Karlovarského kraje a s velkou pravděpodobností i jejich vrstevníci v Praze a Středočeském kraji. Jejich návrat ještě potvrdí ministr zdravotnictví ve čtvrtek. V Praze a Středočeském kraji by se také měly po dvou měsících vrátit děti do mateřských škol. Hlavním kritériem je počet nově nakažených na sto tisíc obyvatel, klesnout musí pod sto za posledních sedm dní.

Do nově otevřených školek mohou všechny děti bez absolvování antigenních testů, v platnosti zůstává také to, že nemusí ve školkách nosit roušky. Doposud do školek chodily pouze děti, které od příštího roku čeká povinná školní docházka a testovaly se dvakrát týdně.

Na druhých stupních základních škol budou žáci týden navštěvovat školy a týden se budou opět učit z domova. Při prezenční výuce se budou stejně jako děti z prvních stupňů testovat dvakrát týdně antigenními testy.

Ministerstvo řeší možný nedostatek testů pro školáky, mohlo by to urychlit zavedení PCR testování

Ministr školství Plaga na tiskové konferenci po jednání vlády také potvrdil, že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol, protože žádný ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky. Plaga to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů při testování ve školách. O to už dlouho usiluje i pražský magistrát.

„Kolaps tendru SSHR na antigenní testy do škol už bezpodmínečně musí vést k přechodu na PCR metodu. V úterý při pravidelné poradě Asociace krajů s vládou musíme najít řešení pro co nejrychlejší výběrová řízení na laboratoře a dodavatele testů,“ uvádí na twitteru Vít Šimral, pražský radní pro oblast školství.

Zároveň Plaga uvedl, že podle pandemického zákona mají možnost nakupovat testy i samy školy nebo jejich zřizovatelé. Ministerstvo školství by jim pak zpětně náklady proplatilo. Věří však, že nakonec bude tendr na testy dokončen a zároveň se urychlí zavedení PCR testování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram