Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Do škol se vrátí nejdříve žáci prvního stupně a předškoláci

31. 03. 2021 - Pražský inovační institut

Ministerstvo školství oznámilo, že od 12. dubna se vrátí k prezenční výuce nejdříve žáci prvních stupňů základních škol a děti z mateřských škol. Děti ze ZŠ se budou střídat v takzvaném rotačním modelu, kdy na týden usednou do lavic a na týden se budou opět učit z domova. Díky tomu se budou moci vrátit všichni žáci prvního stupně. Povinně se navíc budou muset dvakrát týdně testovat antigenními testy, případně jedenkrát týdně PCR testem. Ministerstvo do 1. dubna sbírá od škol informace, kolik testů jim má být distribuováno. O návratu bude ještě po Velikonocích jednat vláda. Podle ministra školství Roberta Plagy ale není jisté, že se školy otevřou ve všech okresech. Rozhodne se na základě hodnoty reprodukčního čísla v konkrétních okresech v polovině příštího týdne.

Do mateřských škol by se děti měly vracet v malých skupinkách, a to pouze ty v povinném předškolním vzdělávání v maximálním počtu 15 na třídu. Pro učitele bude také nově platit povinnost nosit respirátor třídy FFP2, děti budou i nadále bez roušek. I žáci ve školkách se budou testovat – buď dvakrát týdně antigenními testy, nebo jednou za týden PCR testem. Při stravování mají být zaručeny dostatečné rozestupy mezi dětmi.

Do lavic se také po více než měsíci opět vrátí prvňáci a druháci, společně s nimi budou do škol opět chodit i zbývající třídy prvního stupně. Aby se mohli vrátit všichni, budou docházet v rotačním schématu, tedy týden do škol a týden online. Výuka zpěvu a tělocviku zůstává i nadále zakázána. Pro malotřídky, které mají maximálně 75 žáků, rotační model neplatí a mohou chodit naplno do svých tříd. I děti na základkách se budou stejně jako ty ve školkách testovat. Povinné budou pro děti opět zdravotnické roušky a pro učitele respirátory třídy FFP2. Třídní kolektivy by měly zůstat homogenní, což ovlivní provoz družin a školních klubů, kde by se žáci z jedné třídy neměli potkávat s těmi ostatních tříd.

Ministerstvo školám doporučilo také zavést v maximální možné míře výuku venku a časté větrání tříd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram