Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Digitalizované knihy budou přístupné až do konce června

11. 02. 2021 - Pražský inovační institut

Studenti a učitelé budou mít zadarmo přístup k digitalizovaným knihám až do konce června. Domluvil se na tom ministr kultury Lubomír Zaorálek se svazem knihkupců a nakladatelů. Původně měli mít přístup pouze do pátku 12. února. Stát knihkupcům ušlý zisk vykompenzuje částkou 80 milionů korun.

Na základě licenční smlouvy, kterou uzavřelo ministerstvo s předsedou Svazu knihkupců a nakladatelů (SČKN) Martinem Vopěnkou, mají studenti a pedagogové umožněno úplné zpřístupnění digitalizovaných dokumentů dostupných na trhu prostřednictvím digitálních knihoven provozovaných Národní knihovnou ČR, Univerzitou Karlovou, Moravskou zemskou knihovnou v Brně, Knihovnou Akademie věd ČR, Národní technickou knihovnou a Městskou knihovnou v Praze. V tuto chvíli je do systému zaregistrováno na 103 institucí, převážně vysokých škol a vědeckých ústavů.

„Možnost přístupu k Národní digitální knihovně až do letních prázdnin je pro studenty a vědecké pracovníky v období pandemie nenahraditelným nástrojem, bez kterého by se oblasti vzdělávání a výzkumu nebyly schopné obejít,“ řekl ministr kultury Zaorálek.

Původní dohoda končila k 31. lednu. Následně byla o pár dní prodloužena, přesto mnoha studentům přinášela nejistotu například při psaní diplomových a bakalářských prací. Zároveň jsou uzavřeny všechny pobočky Městské knihovny v Praze. V provozu jsou pouze některé univerzitní knihovny, které provozují alespoň výdejová okénka. 

Fotografie od uživatele Perfecto Capucine ze služby Pexels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram