Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Desítky tisíc středoškoláků nedokončí studium. Nový projekt to má změnit

21. 03. 2024 - Vincenc Novák

České střední školy každý rok opustí předčasně 32,5 tisíce studentů, kteří tak vstupují do života s trvalým rizikem nezaměstnanosti a minimálních příjmů. Řešení nabízí nový tříletý projekt Re-power your future, který nyní vyráží do regionálních škol s cílem tuto skutečnost změnit.

Na českých středních školách ve školním roce 2022/2023 studovalo více než 463 tisíc středoškoláků. Pětina z nich na oborech s výučním listem, zhruba polovina připadala na maturitní obory s odborným zaměřením a téměř 30 procent tvořili studentky a studenti gymnázií. Více než 32 tisíc z nich přitom ze škol odešlo, aniž by své vzdělávání dokončilo.

Podle Martina Smrže, ředitele nevládní organizace pro rozvoj vzdělanosti Junior Achievement (JA Czech), bylo předčasnými odchody ze vzdělávání nejvíce zasaženo učňovské školství, ale také odborné technické školy. "Sedm procent mladých lidí, kteří nevyužili svůj potenciál, se může zdát oproti průměru EU (10,6 %) ještě dobrých, ale čísla v tuzemsku rostou a panují zde velké rozdíly mezi kraji," říká Smrž s tím, že v Karlovarském a Ústeckém kraji nedokončí střední a vyšší odborné vzdělávání až 15 procent mladých lidí. Na horším celorepublikovém průměru se podílí také kraje Liberecký, Královéhradecký, Moravskoslezský a Olomoucký.

Vidina rychlého výdělku

Důvodem předčasných odchodů ze škol jsou rychlé výdělky, které studenty lákají, a ty pak kvůli nim ztrácí motivaci ke vzdělávání. Kdyby studium dokončili, jejich celoživotní příjmy stoupnou víc než o třetinu. V případě úspěšné maturity toto číslo stoupá až o 60 procent.

"Lidé se základním vzděláním si hledají pracovní uplatnění až třikrát hůř než lidé s výučním listem a od toho se odvíjejí také jejich celoživotní příjmy. Problém je, že po předčasném odchodu ze vzdělávání budou tito lidé celý život zastávat pouze nekvalifikované pracovní pozice nebo spadnou do tzv. ‚šedé ekonomiky‘, kde bývá uplatnění jen nárazové a neexistují tu žádné jistoty," doplňuje Smrž. Podle něj dospívajícím často stačí pocit, že se uživí, ale v dlouhodobém hledisku se jen málokdy někam posunou. Absolventi oproti nim díky pracovním příležitostem rostou v oblasti kariéry i příjmů.

Dokončené vzdělání je výhodou pro ekonomiku

Pokud má střední vzdělání dokončeno co nejvíce obyvatel, jedná se také o výhodu pro stát. Při každém předčasném odchodu ze střední školy přichází veřejný rozpočet o zhruba 13 milionů korun. Jedná se o souhrn za čtyři desítky let ekonomicky aktivního období dospělého člověka.

Nový program Re-power your future je tříletým projektem nadace UniCredit Foundation a největší evropské vzdělávací organizace Junior Achievement Europe. hlavními cíli programu, který je nyní na svém počátku, jsou ukázat mladým lidem výhody a přínosy vzdělávání, podnítit vědomou volbu kariéry a snížit počty předčasných odchodů ze škol. Organizátoři programu mají díky rozpočtu 6,5 milionu eur oslovit 400 tisíc studentů v deseti evropských zemích.

Spolupráce regionálních škol a firem

"Vzdělávací aktivity v Česku jsme se v rámci programu rozhodli zaměřit právě na regiony a typy škol, které jsou předčasnými odchody ze vzdělávání postiženy nejvíce," říká projektová manažerka z JA Czech Marcela Hanušová. "Jedná se o dlouhodobý projekt, zatím jsme v první fázi, ale už nyní sledujeme zájem ředitelů odborných škol se zapojit," doplňuje.

Podle Hanušové se autoři projektu setkávají s názorem, že učňovské vzdělávání je v Česku systémově přehlíženo. Projekt má také motivovat studenty k přemýšlení o vlastním uplatnění po ukončení školní docházky, umožnit jim nahlédnout na spektrum možností jejich zaměstnatelnosti či ukázat, co obnáší podnikání. To vše na základě vzájemné a koordinované spolupráce regionálních škol a firem.

Zdroj: TZ JA Czech

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram