Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Další krok k dostupnějšímu bydlení. V Holešovicích vznikne unikátní novostavba

31. 10. 2022 - Vincenc Novák

Velký prostor bývalého nákladového nádraží Bubny-Zátory se v budoucnu stane místem jednoho z největších urbanistických počinů v historii Prahy. Podoba jednoho z dílčích projektů je nám již nyní známa.

Praha 7 v minulosti vyhlásila architektonickou soutěž na nový bytový dům na rohu ulic Železničářů a Za Papírnou. Vítězem se stalo architektonické studio Apropos s návrhem cihlového domu s malometrážními byty.

Prostor, na němž Městský dům "Za Papírnou" vznikne, je nyní vcelku nehostinným prostranstvím na místě nedostavěného bloku bývalé papírny. V budoucnu se však toto území stane součástí obrovského projektu propojujícího čtvrti Letná a Holešovice. Více o tématu jsme psali zde.

Autoři nového bytového domu chtěli se svým projektem navázat na starou holešovickou zástavbu. Budova tak bude svým vzhledem do okolního prostředí skvěle zapadat. Architekti také počítají s budoucím zazelením a celkovým zklidněním okolní oblasti.

Unikátním prvkem nového domu se stane společenská místnost s kuchyní, ze které se nájemníci dostanou na společnou střešní terasu. Na střeše bude kromě posezení také možnost komunitní zahrady, takže obyvatelé si budou moci sami vypěstovat vlastní bylinky či zeleninu.

Samozřejmostí jsou plánované solární panely, jenž obyvatelům poskytnou vlastní zdroj elektřiny. Součástí systému budou také podzemní baterie určené k ukládání přebytečné energie. Ukládat se však nebude pouze elektřina, ale také voda. Návrh domu totiž disponuje retenčnímI nádržemi na dešťovku, kterou nájemnici využijí na splachování toalet či zalévání zahrádky.

Většina bytů, které v novostavbě vzniknou, bude o velikosti 30 metrů čtverečních. Dům je však unikátní tzv. modulární strukturou, díky které bude možné dispozice jednotlivých bytů jednoduše měnit. 30 procent bytových jednotek bude bezbariérových.

A pro koho budou jednotlivé byty určeny? Nový domov zde naleznou hlavně senioři, samoživitelé či osoby se zdravotním postižením. Součástí domu budou také byty pro učitele, hasiče či zdravotní sestry. Mladé rodiny mohou dům využít k tzv. startovacímu bydlení.

Novostavba se vyznačuje velkým důrazem na sociální otázku a komunitní život. Součástí projektu jsou tedy také pavlače či komunitní místnost v přízemí.

Nový dům je reakcí na zvyšující se náklady na bydlení. Náklady na výstavbu by měly být pokryty z Fondu rozvoje dostupného bydlení. S realizací se počítá do čtyř let.

Zdroj obrázku: Apropos Architects

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram