Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Česko má nedostatek učitelů. Na učebních oborech chybí mistři

21. 04. 2024 - Vincenc Novák

Celkově v Česku pracuje na různých typech škol více než 150 tisíc pedagogů. což je asi o šest tisíc méně, než by bylo potřeba. Problémy hlásí hlavně střední odborné školy, které vychovávají budoucí řemeslníky.

Nedostatek učitelů je dlouhodobým problémem. Podle průzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) chybělo v roce 2019 zejména učitelstvo matematiky, fyziky, chemie nebo informatiky. Příkladem může být hledání fyzikářů, které ředitelům škol zabere v průměru rok.

"V naší škole působí nyní celkem 160 pedagogů, z toho je 66 učitelů odborného výcviku – mistrů. Ve škole teorie nám nyní nejvíce chybí učitelé odborných stavebních předmětů, matematiky, fyziky a ICT. V úseku odborného výcviku bychom aktuálně potřebovali především svářeče a instalatéra, ale ani ostatní řemeslné učební obory na tom nejsou lépe," uvádí Miroslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov. Škola podle něj bude muset v následujících letech hledat pedagogy i pro jiná řemesla, neboť několik tamních mistrů aktuálně dosahuje předdůchodového věku.

Absolventi pedagogických fakult míří mimo školství

Velkým problémem českého školství je právě věková struktura pedagogických sborů. Podle dat MŠMT činí věkový průměr pedagogů více než 47 let a stárnoucí generaci nemá kdo nahradit. "Věkový průměr našich pedagogů je těsně nad 50 lety. Skuteční odborníci stárnou, odcházejí do důchodu a aktuálně je nemá kdo vystřídat," uvádí Janeček a dodává, že podle jeho zkušeností se na střední odborné školy nehlásí příliš mnoho mladých začínajících pedagogů. Absolventi pedagogických oborů se totiž díky svému všeobecnému vzdělání snadno uplatní mimo školství za lepších podmínek, které se týkají zejména platové oblasti.

Zájem o řemeslné obory přitom v posledních letech stoupá a střední odborné školy se mohou pochlubit naplněnou kapacitou. V loňském roce musely dokonce odmítat až polovinu uchazečů a ani letos se neočekává jiná situace. Školy tak musejí stoprocentně fungovat navzdory nedostatku pedagogů.

Místa chybějících učitelů obvykle obsazují řemeslné cechy či spolupracující firmy. Budoucí řemeslníci se tak často učí u těch stávajících. Pokud se do budoucna nepodaří chybějící pozice obsadit, budou muset školy ve svých nabídkách oborů škrtat. "Jsem optimista, věřím, že k tomu nedojde, ale řešit personální problémy je rok od roku obtížnější. Jde zejména o odborné předměty a zcela jistě o odborný výcvik u stavebních řemesel. Bylo by dobré, kdyby stát nalezl lepší možnosti, jak motivovat technické odborníky k účasti na výuce nastupující mladé generace," říká Janeček.

Zdroj: Tisková zpráva Střední odborné školy Jarov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram