Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Brněnská univerzita otevře nový program. Připraví nové odborníky na automobilovou elektroniku

26. 02. 2024 - Vincenc Novák

Vysoké učení technické v Brně na podzim otevře první studijní program v České republice zaměřený na komplexní a detailní znalost elektroniky vozidel. Obor s názvem "Automotive Elektronics and Electromobility" nabídne Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií.

Jak stojí v tiskové zprávě, univerzita tímto krokem reaguje na volání firem z automobilového průmyslu, které se dlouhodobě snaží obsadit desítky pracovních pozic určených pro specialisty v dílčích oblastech automobilové elektroniky. Absolventi mohou po absolvování programu najít uplatnění v kterékoliv formě zabývající se automobilovou elektronikou na úrovni vývoje či výzkumu. Po získání praxe se studenti uplatní také na úrovni řízení výroby, a to i v zahraničí.

"Obdobné programy v Česku, ale i ve světě jsou vždy zaměřené pouze na vybraná témata elektroniky a často jsou alespoň částečně orientované na strojní inženýrství nebo i jiné oblasti. Náš nový obor naproti tomu postihuje elektroniku vozidel komplexně, tedy obsahuje všechny její části, a zahrnuje i elektroniku souvisejících systémů, například nabíjecích stanic," říká garant programu Aleš Prokeš, podle nějž je program zaměřen i na mechanické části vozidel, které s elektronikou bezprostředně spolupracují.

Propojení s firmami

Jazykem výuky je angličtina, kterou většina firem z automobilového průmyslu kvůli nadnárodnímu charakteru tohoto odvětví požaduje. I díky tomu je obor atraktivní i pro zahraniční studenty. Výhodou nového programu je propojení s firmami, které budou moci se studenty navázat spolupráci již během jejich studia, a to prostřednictvím vedení diplomových prací, přednášek, laboratorní výuky či stáží.

"Elektromobilita se rychle stává stěžejním tématem v automobilovém průmyslu a je důležité, aby naši studenti nezůstali pozadu. Naším cílem je v novém programu Automotive Electronics and Electromobility poskytnout studentům nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti, které budou potřebovat pro úspěšnou kariéru v tomto rychle se vyvíjejícím odvětví," uvádí Prokeš. Univerzita chce podle jeho slov připravit studenty, kteří budou přímo reagovat na požadavky trhu a stanou na čele inovací v elektromobilitě.

Zdroj úvodního obrázku: Archiv FEKT VUT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram