Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Blíží se uzávěrka přihlášek do Akademie MenART, která nabízí příležitost pro mladé talenty a jejich učitele

09. 03. 2023 - Vincenc Novák

V letošním roce startuje již šestý ročník stipendijní Akademie mentoringu uměleckého vzdělávání s názvem MenART. Akademie přináší mladým talentovaným žákům, studentům uměleckých škol a jejich pedagogům příležitost spolupracovat s předními českými umělci. Mentoringu mladých talentů se ujme celkem 16 osobností z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního a výtvarného oboru.

Akademie MenART je určena žákům základních uměleckých škol, 2. stupně ZŠ či studentům středních škol a gymnázií, kteří mají zájem zdokonalit se díky spolupráci s uznávaným profesionálem. Studenti či skupiny studentů společně s pedagogem absolvují několik skupinových víkendových setkání s mentory, během kterých pracují všechny zúčastněné skupiny společně. Důraz je však kladen na individuální přístup a potřeby každé dvojice student - pedagog.

V uplynulých pěti ročnících se Akademie MenART zůčastnilo celkem 666 studentů a 371 pedagogů. Řada účastníků byla následně úspěšná v přijímacích řízeních na vyšší stupeň uměleckých škol v ČR i v zahraničí.

„Stipendijní Akademie MenART získává kredit jako vzdělávací instituce, která podporuje talenty a současně inspiruje jejich pedagogy. Ti jsou klíčoví pro další rozvoj mladé generace. Je skvělé, kolik profesionálů ochotných vést děti nad rámec svých povinností se nám hlásí, protože ti tento obor táhnou a předávají jiskru uměleckého zápalu,“ říká zakladatelka a ředitelka Akademie MenART Dana Syrová.

Mentoři ve školním roce 2023/2024:

  • Klasická hudba - klavíristé Ivo Kahánek a Karel Košárek, houslista Jan Fišer, violoncellistka Michaela Fukačová, flétnista Jan Ostrý, klarinetista Irvin Venyš, kytarista Pavel Steidl, violista Jiří Kabát a Radek Baborák, který se bude věnovat souborům
  • Hudba bez žánrových hranic a vlastní tvorba - Beata Hlavenková a Radka Fišarová
  • Tanec - Jan Kodet
  • Výtvarné umění a fotografie - Čestmír Suška, Šimon Brejcha a Štěpánka Stein
  • Divadlo - Karel František Tománek

Možnosti stipendistů Akademie MenART však nezůstávají pouze u získávání zkušeností od nejlepších mistrů svého oboru. Účastníci mají také možnost vystoupit na prestižních festivalech, které dlouhodobě a otevřeně mladé umělce podporují. Jedná se o Pražské jaro, Národní festival Smetanova Litomyšl či Smetanovu výtvarnou Litomyšl. Stipendisté se zároveň zůčastní stěžejních projektů, které jsou součástí celostátního festivalu ZUŠ Open.

Novinkou letošního roku je koncertní cyklus Hudební Odyssea, v jehož rámci se v pražském Atriu v průběhu letošního roku uskuteční čtyři společné koncerty mentorů s jejich žáky. Již v pátek 27. ledna zahájil koncertní řadu koncert Iva Kahánka, Jana Fišera a Jana Ostrého, kteří vystoupili se svými svěřenci. 14. dubna se uskuteční večer se studenty Michaely Fukačové a Karla Košárka. 6. října uvedou své žáky Pavel Steidl a Karel Košárek. Cyklus zakončí 10. listopadu Beata Hlavenková a její žáci.

Detailní informace jsou zájemcům k dispozici na webu www.menart.cz. Uzávěrka přihlášek je 31.3.2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram