Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Blíží se poslední termíny Národních srovnávacích zkoušek

20. 03. 2024 - Vincenc Novák

Pro uchazeče o studium na vysokých školách, kteří v rámci přijímacího řízení podstupují Národní srovnávací zkoušky, se blíží poslední tři termíny pro absolvování testů.

Poslední a také nejnavštěvovanější termíny ze série testů se uskuteční 23. 3., 1. 5. a 25. 5. Celkově bylo pro letošní akademický rok vypsáno celkem sedm termínů. "Na nejbližší termín 23. března je přihlášeno 15 821 uchazečů, na další z termínů 1. května je aktuálně přihlášeno 3 036 lidí, ale očekáváme, že finální počet účastníků přesáhne 12 tisíc. Na poslední z termínů 25. května se většina lidí bude teprve registrovat" říká Eliška Hloupá Sovová, vedoucí projektu Národních srovnávacích zkoušek.

Více než tři čtvrtiny uchazečů o vysokoškolské studium podstupují zkoušky prezenčně na některé z mnoha škol v České republice a na Slovensku. Online variantu z pohodlí domova pak volí jeden ze čtyř až pěti uchazečů.

Slevy i speciální podmínky pro handicapované

Na poslední dva termíny (1. 5. a 25. 5.) je možné využít slevový poukaz, který řada škol a fakult vydává. Které školy a za jakých podmínek studentům poukazy vydávají, je možné ověřit zde. O speciální slevu pak mohou požádat studenti ze sociálně znevýhodněného prostředí. O vykonání zkoušky za specifických podmínek mohou požádat handicapovaní uchazeči, podrobnosti naleznete zde.

Národní srovnávací zkoušky se konají Na více než 80 fakultách českých a slovenských vysokých škol, kde nahrazují nebo doplňují přijímací zkoušky. Konají se sedmkrát ročně na mnoha místech ČR, SR i online a s jedním výsledkem se lze hlásit na desítky fakult. Nejrozšířenější ze zkoušek je test Obecných studijních předpokladů (OSP), mezi další testy pod hlavičkou NSZ patří Základy společenských věd, Anglický jazyk, Německý jazyk, Matematika, Biologie, Chemie aj. V loňském školním roce zkoušky vykonalo přes 27 tisíc uchazečů.

Zdroj: TZ Scio

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram