Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Blíží se národní finále popularizační soutěže FameLab

28. 09. 2022 - Redakce

Vědecká soutěžní show FameLab odstartuje letos 30. září v novém vzdělávacím centru Univerzity Karlovy Didaktikon. České finále mezinárodní vědecké popularizační soutěže, která formou stand-up výstupů přibližuje vědu veřejnosti, má kořeny v Anglii a koncept se brzy rozšířil po celém světě. FameLab do České republiky přivezla v roce 2011 Britská Rada.

Výzkum je nutné odpracovat někdy v laboratořích, někdy nad knihami, v diskuzích a debatách, ale my, vědci, bychom neměli podceňovat ani dovednost výzkum vysvětlit veřejnosti. Umět popsat, v čem tkví naše objevy a jak naše práce společnosti prospívá. Tedy včetně schopnosti říci odborné věci třeba i vtipně, a před publikem. To si na UK uvědomujeme, a proto podporujeme mladé vědce a vědkyně v oblasti srozumitelné prezentace, moderních komunikačních dovedností a zábavné popularizace. Světově uznávaná soutěž FameLab je pro ně skvělou příležitostí, jak se naučit vysvětlit veřejnosti svou vědeckou práci a třeba při tom i zazářit na podiu. A pro publikum je soutěž naopak možností se pobavit a zároveň vědomostně obohatit,“ říká rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Od roku 2022 je nositelem licence pro pořádání soutěže v ČR Univerzita Karlova, která vyjednala do licenční smlouvy účast zástupců humanitních věd. Finálové klání tak letos poskytne zajímavý „souboj“ klasických exaktních vědních témat jako jsou kvantová fyzika, robotika, 3D tisk, biochemie aj., ale také např. sociologie sportu nebo dialektologie. Do národního finále postoupili mladí vědci a vědkyně z Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Masarykovy univerzity, Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Univerzity Hradec Králové a Akademie věd. Tři finalisté jsou zahraniční studenti.

Soutěž je určena všem studentům nebo vědeckým pracovníkům, kteří dovršili 21 let. Výstup nesmí přesáhnout 3 minuty a soutěžící smí pracovat pouze s pomůckami, které sami přinesou na jeviště. Audiovizuální technika není povolena. O vítězi rozhoduje porota a také přítomní diváci v sále. Národní finále má tak podobu interaktivní a zábavné show.

Porotu budou tvořit známí odborníci a popularizátoři v doprovodu svých atributů: Petr Smejkal, lékař z Institutu experimentální medicíny (IKEM), jehož atributem je rouška, Eliška Selinger, vítězka FameLab 2016 a lékařka a její jablko, Jan Spratek, odborný pracovník Planetária hl. m. Prahy, jehož atributem je model družice s Hurvínkem a Milena Králíčková rektorka UK, čestná předsedkyně poroty a její korunka.

FameLab se koná v rámci akce Noc vědců na UK, a to v českém a anglickém jazyce.

Harmonogram večera  30/9/2022 v Didaktikonu (Hybernská 4, Praha 1, 4. patro)

18:00 zahájení s úvodním slovem rektorky prof. Mileny Králíčkové

18:20–19:50 vystoupení finalistů a finalistek

20:00 slavnostní vyhlášení vítězů, poté číše vína a/nebo prohlídka centra Didaktikon

20:20 fototermín, rozhovory

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram