Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Aktuality ze školství: Ubylo žáků na ZŠ, učitelů naopak přibylo

08. 12. 2023 - Aneta Havránková

V letošním školním roce došlo ke snížení počtu ukrajinských uprchlíků ve českých školách oproti předchozímu roku. Stejně tak se snížil počet žáků na základních školách. Naopak, přibylo pedagogů a celkový počet dětí v regionálním školství.

V průběhu současného školního roku dochází v českém vzdělávacím systému k několika významným proměnám, které reflektují složitý kontext spojený s ukrajinskou krizí a následným přílivem uprchlíků. Data ze tří prvních čtvrtletí tohoto roku odhalují zajímavé trendy v počtu ukrajinských dětí a pedagogů v českých školách.

Počet ukrajinských žáků v letošním roce zaznamenal pokles o 2 195, což snížilo celkový počet na 48 090. I přes tento pokles však ukrajinští žáci stále tvoří jedno procento všech středoškolských studentů. Současně s poklesem žáků byl zaznamenán nárůst počtu pedagogů. V regionálním školství pracuje přes 157 tisíc učitelů na plný úvazek, což představuje nárůst o 2,6 procenta ve srovnání s předešlým rokem.

Většina ukrajinských dětí ve školách má uprchlické pozadí, jak ukazují statistiky. Tato situace se projevuje v různých školských kategoriích, přičemž 77,5 procenta ukrajinských žáků v základních školách, 66 procent na konzervatořích, 54,3 procenta v mateřských školách a 50,5 procenta ve středních školách jsou uprchlíky. Přestože dochází k mírnému úbytku v některých kategoriích, jako jsou mateřské školy, celkově ukazují tato čísla na výraznou přítomnost ukrajinských uprchlíků ve školním prostředí.

Pokles žáků na základních školách

Dále vzrostl počet dětí v regionálním školství, ale v základních školách a školkách mírně poklesl.I přes celkový nárůst počtu dětí v regionálním školství se zaznamenal mírný úbytek ve školách nižšího stupně. V mateřských školách ubylo 4714 dětí a v základních školách o 7432 dětí. Nicméně i přes tento pokles navštěvuje základní školy v letošním školním roce více než milion žáků.

Souběžně s těmito změnami lze pozorovat i rostoucí finanční zátěž ve školství. Za první tři čtvrtletí tohoto roku bylo na mzdy a platy učitelů vyplaceno téměř 66 miliard korun, což představuje nárůst o 5,3 procenta ve srovnání s předchozím rokem. Největší nárůst mezd byl zaznamenán u nepedagogických pracovníků, jejichž průměrná mzda vzrostla o 10,5 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram