Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Ministr školství chce do výuky zahrnout LGBTQ+ témata

20. 04. 2024 - Aneta Havránková

Ministr školství Mikuláš Bek /STAN/ zaujal v diskuzním pořadu "Za pět minut dvanáct" na televizi Nova odvážný postoj ohledně obsahu vzdělávacích osnov, když yzdvihl důležitost začlenění témat týkajících se sexuálních menšin do výuky dějepisu. Společně s místopředsedou sněmovního výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Zdeňkem Kettnerem z SPD se ponořil do debaty o revizi vzdělávacího rámce pro dějepis.

Bek zdůraznil, že vzdělávání by mělo odrážet celou škálu společenských otázek, včetně rovnosti žen a vztahu k sexuálním menšinám. Přesto varoval před politizací vzdělávání a zdůraznil nutnost oddělení školního prostředí od politických agend. "Důležité je, že tahle témata mají být reflektována. Na druhé straně nemá být výuka ve škole nějakým praktickým receptem pro politické chování a pro politické preference," uvedl. Každopádně je však podle něj možné věci jako role LGBT+ v dějinách pojmout bez "ideologického ostnu".

Kettner však zaujal opačný názor, argumentujíc, že zařazování "LGBTQ+ komunity" do historie nemá oporu v historických či kulturních faktorech. Namísto toho zdůraznil tradiční téma sexuální orientace a odmítl nové ideologické konstrukty, jako je LGBTQ+. Kritizoval rovněž prezentaci LGBTQ+ témat na stejné úrovni jako emancipace žen, což podle něj neodpovídá historickému kontextu.

 "Historické opodstatnění má například sexuální orientace, ta tady byla je a bude. Dokážu si představit, že bude nějaká rozprava v rámci dětí, jak na tuto komunitu bylo nahlíženo v určitých historických obdobích," prohlásil poslanec za SPD. "Ale LGBT+ komunita to je naprosto nový ideologistický konstrukt, který skutečně do toho dějepisu vůbec nepatří," uvedl.

Reakce politiků nezůstala bez povšimnutí. Analytička z ODS Kateřina Jurigová se postavila proti zařazení LGBTQI+ témat do dějepisu a navrhovala, aby se výuka více soustředila na jiná společenská témata, jako je například respekt k seniorům. Debata ve společnosti rozpoutala vášnivou diskuzi o tom, jaké téma by mělo mít ve školách přednostní místo.

Zdroj: Nova

Zdroj úvodního obrázku: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram