Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Změny v přijímacím procesu na střední Školy: Tři přihlášky a konec nejistoty

27. 10. 2023 - Šimon Hauser

Poslanci ve středu schválili zásadní změnu ve středoškolském přijímacím procesu, která umožní uchazečům o studium na střední škole podat tři přihlášky místo dosavadních dvou. Tato nová pravidla budou mít výrazný vliv na způsob, jakým se studenti přihlašují na své preferované školy, a mají za cíl zjednodušit a urychlit celý proces.

Kvůli této důležité legislativní změně bylo svoláno mimořádné zasedání Sněmovny a autoři návrhu, kteří jsou členy zákonodárného sboru, zdůrazňují její naléhavost a chtějí, aby byla novela schválena co nejdříve. Novela umožní uchazečům, kteří se hlásí na střední školy, určit priority mezi školami podle svých preferencí. Úspěšní žadatelé budou následně zařazeni na základě těchto preferencí a výsledků digitálního přijímacího procesu.

Za touto školskou reformou stojí Ministerstvo školství a má za cíl zlepšit a zmodernizovat přijímací proces na střední školy. Klíčovým prvkem této změny je implementace digitálního systému pro přijímání na střední školy prostřednictvím příspěvkové organizace Cermat. Cermat již provádí různé zkoušky a testy v rámci vzdělávacího systému a má dostatečné zkušenosti na zajištění hladkého přechodu na nový systém.

Kritici současného přijímacího procesu poukazují na jeho složitost, nejasnosti a nedostatečnou transparentnost, což vytváří nejistotu pro uchazeče, zejména ty, kteří jsou přijímáni až po náhradním termínu a podávají odvolání. Tato změna by měla tyto problémy řešit a zajistit, že přijímací proces bude pro uchazeče a jejich rodiny méně stresující a komplikovaný.

S novými pravidly, která zruší ruční podávání přihlášek, budou uchazeči automaticky přijati na střední školu své volby na základě jejich preferencí a výsledků digitálního přijímacího procesu. Toto rozřazení bude platit jak pro standardní termíny přijímacích zkoušek, tak i pro náhradní termíny. Tímto způsobem se očekává, že nová pravidla výrazně urychlí a zjednoduší přijímací proces na střední školy a umožní studentům více možností a flexibilitu při volbě svého vzdělání.

Zdroj: České noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram