Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Zlatým Ámosem 2021 je Tomáš Pírek z Prahy

26. 03. 2021 - Pražský inovační institut

Každoročně před učitelským svátkem vybírá porota vítěze soutěže Zlatý Ámos. Tím se pro letošní rok stal pražský učitel Tomáš Pírek ze Základní školy U Krčského lesa. Na pomyslném učitelském trůnu střídá Tomáše Míku z táborského Gymnázia Pierra de Coubertina. Stal se vítězem také u dětské poroty a získal tak i titul Dětský Ámos.

Klání se uskutečnilo online prostřednictvím sociálních sítí. Šest finalistů se utkalo v několika disciplínách. Některé úkoly si finalisté mohli připravit předem, ale čekalo na ně i překvapení, na kterém se podílel i ministr školství Robert Plaga.  Šest finalistů tak muselo například odhadnout, jaký byl jeho nejoblíbenější předmět na základní škole, čím se může naše školství pochlubit nebo co by si s nimi zatančil na Kantorském bále. Během jedné minuty museli také naučit diváky něco ze svého oboru tak, aby na to nikdy nezapomněli.

„Jsem moc rád, že i přes komplikovanou situaci se nám podařilo 28. ročník ankety uspořádat a připomenout tak, že 28. březen je významný den – narození Jana Ámose Komenského,“ řekl na závěr vyhlášení zakladatel a ředitel ankety Zlatý Ámos Slávek Hrzal. „Byla to i pro nás nová zkušenost. Už teď se všichni těšíme na nový ročník, na osobní setkávání s uznávanými učitelkami a učiteli a jejich žáky. Protože anketa Zlatý Ámos je o nich a pro ně.“

Porota, v jejímž čele stanul známý psychiatr a spisovatel Jan Cimický, se musela radit na dálku a výběr vítěze nebyl vůbec jednoduchý. Nakonec se shodla s hodnocením dětské poroty a Tomáš Pírek tak získal dva čestné tituly a stal se právem reprezentantem všech oblíbených učitelek a učitelů.

Kromě hlavní ceny byl udělen také titul Ámos sympaťák, kterého vybrali dětští diváci oblíbeného programu České televize ČT: D. Stal se jím Jan Vávra z Vyšší odborné a střední pedagogické školy Litomyšl. Vzhledem k tomu, že většina školáků se už více než rok učí z domova, vznikla pro tento ročník nová kategorie – Dálkový Ámos pro nejoblíbenějšího online učitele. Vyhrála jej Pavla Vopatová ze Základní školy a Mateřské školy Meziboří.

Už poosmé se vybíral také nejlepší Ámos fyzikář. Tím se v letošní anketě stal Leoš Baroň, kterého do soutěže jako svého nejoblíbenějšího učitele přihlásili žáci Educa Pardubice, Střední odborná škola v Rybitví.

Žáci letos nominovali 83 oblíbených učitelů a učitelek. Do finále postoupili čtyři muži a dvě ženy. Tomáš Pírek je 17. mužem, který anketu za posledních 28 let vyhrál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram