Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Začíná Evropský rok dovedností. Asociace podnikavé Česko spouští interaktivní mapu podnikavosti

18. 05. 2023 - Lukáš Kavalír

Evropská unie již přes 40 let pořádá roční osvětové kampaně nazvané Evropský rok, na kterých pravidelně zaměřuje větší pozornost na konkrétní problematiku. V těchto dnech začíná Evropský rok dovedností, ve kterém se až do příštího dubna budou členské země EU věnovat rozvoji osvojování praktických a potřebných kompetencí. Jednou z nich je podnikavost, o jejíž rozkvět se v České republice stará Asociace podnikavé Česko. Ta ku příležitosti Evropského roku dovedností spustila interaktivní mapu škol a vzdělávacích institucí, která rodičům i pedagogům usnadní vyhledávání příležitostí k rozvoji klíčové kompetence podnikavosti.

Cílem letošního Evropského roku je dát impuls k celoživotnímu vzdělávání a pomáhat lidem získat správné dovednosti pro kvalitní pracovní uplatnění i širší zapojení do rozvoje společnosti. Po celý následující rok se budou konat akce, aktivity a školení, které se zaměří mimo jiné na rozvoj jazykových a digitálních dovedností či na rozvoj podnikavosti. Cílem je také propojování a sdružování organizací a lidí, kteří se mohou podělit o zkušenosti z rozvoje dovedností. Kampaň chce pomoci také firmám, které se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a představit jim dostupnou pomoc a financování ze strany EU.

Podpoře rozvoje jedné z osmi klíčových kompetencí, které definovala Evropská komise v roce 2018, se u nás věnuje Asociace podnikavé Česko. „Podnikavost je široký soubor dovedností nezbytných pro 21. století. Schopnost být kreativní, iniciativní, ochotný měnit věci kolem sebe a mít vůli vydat se na vlastní cestu. Podnikavost pomůže například s uplatněním na trhu práce, který se s vývojem technologií výrazně změní,“ vysvětluje Anna Kačabová, která řídí Asociaci podnikavé Česko od jejího počátku v září 2022.

Jedním z milníků je pro asociaci spuštění interaktivní mapy, kterou ku příležitosti začátku Evropského roku dovedností spouští na svém webu www.podnikavecesko.cz. Na mapě mohou rodiče, pedagogové, ředitelé škol a další zájemci vyhledávat školy, vzdělávací instituce, inovační centra a další subjekty, které se zasazují o rozvoj podnikavosti. „Věříme, že interaktivní mapa výrazně usnadní orientaci v tom, co se v rozvoji podnikavosti v Čechách děje. Rodiče a učitelé se mohou inspirovat nebo přímo do aktivit zapojit. Mapa bude neustále růst s tím, jak budou přibývat aktivity podporující podnikavost,“ věří Anna Kačabová.

Aktivity v rámci Evropského roku dovedností potrvají do dubna příštího roku, kdy jej vystřídá další téma. To navrhuje Evropská komise a následně prochází schválením Evropského parlamentu i vlád členských států. Cílem kampaní je upozornit na problematiku jednotlivé členské vlády a podpořit diskuse. V minulých letech šlo například o Evropský rok mládeže, Evropský rok železnice či Evropský rok kulturního dědictví. Letošní rok přináší příležitost se více věnovat dovednostem potřebným pro život ve 21. století, mezi které patří i podnikavost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram