Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Žáci z Prahy zvítězili na největší přehlídce studentských firem v Evropě

22. 07. 2022 - Pražský inovační institut

Poprvé v historii má evropská soutěž studentských firem vítěze z Česka! Ve finále největšího festivalu podnikavosti mladých lidí v Evropě – Gen-E 202uspěl tým Booder company ze Střední průmyslové školy dopravní v PrazeProsadil se v konkurenci stovek tisíců středoškoláků z celého kontinentu. 

Velkolepé 33. finále soutěže Gen-E, pořádané neziskovou organizací Junior Achievement Europe (JA Europe), letos proběhlo 12.-14. července v estonském Tallinnu. „České studentské firmy se evropského finále účastní pravidelně od roku 1992, vítěze ale máme poprvé. Pětice studentů z Booder company opanovalakategorii Citi Client Focus Award zaměřenou na pochopení potřeb a pomoc klientům. Podařilo se jim porazit 40 nejlepších studentských firem – národních vítězů z celé Evropy. Na akci, která platí za největší podnikatelskou událost roku pro rozvoj evropské mládeže, účastní se jí kolem tisícovky hostů, včetně čelních politických představitelů, má silnou podporu Evropské unie a velkých partnerů, jde o ohromný úspěch,“ uvedl ředitel české kanceláře Junior Achievement (JA Czech) Martin Smrž.

V uplynulém školním roce se do soutěžních programů JA Europe přihlásilo přes 370 tisíc středoškoláků z 41 evropských zemí. V rámci výuky podnikavosti, pod vedením svých učitelů, v programu JA Studentská firma založili a vedli reálné společnosti a soutěžili o nejlepší podnikatelský počin na národních úrovních. Jen na českých středních školách tak v uplynulých měsících vzniklo 256 nových studentských firem.

ZAUJALI PRODUKTEM PRO TRANS KOMUNITU

Obvykle studenti podnikají v gastronomii, vyrábí kosmetiku, bytové doplňky, zkrátka věci, které se dobře prodávají blízkému okolí a na školních akcích. Tým ze Střední průmyslové školy dopravní v Praze ale v září přišel s produktem, který se všem ostatním dosud vymykal. Rozhodli se pro výrobu tzv. binderů – prádla, které umožňuje trans chlapcům skrýt ženské rysy.„Snažíme se pomoct klukům, kteří se narodili v dívčím těle. V České republice se nedostanete k chirurgickému odstranění prsou dříve než v 18 letech, ačkoli transsexualita se prokazuje už ve věku 10 až 12 let. V průměru tedy šest let musíte žít ve špatném těle a vaše tělesné znaky jsou kvůli pubertě stále výraznější. Nemalá část těchto mladíků trpí depresí a desítky ročně jich v celé Evropě přijdou o život kvůli netoleranci, transfobii nebo právě disforii (odpor ke svému tělu a k sobě samotnému). Naším binderem chceme pomoci trans klukům lépe zamaskovat hrudník a přispět tak k vyšší kvalitě jejich dosavadního života,“ vysvětlil Christian Kozel z Booder company, který na základě vlastních zkušeností s podnikatelským nápadem přišel a strhl pro něj i své spolužáky.

Na podzim studenti netušili, jak daleko se ve svém podnikání dostanou a zda budou úspěšní. Produktem se ale přesně trefili do potřeb cílové skupiny, nyní už mají vybudovanou zákaznickou základnu a pomýšlejí na expanzi do zahraničí. „Lepší přípravu na reálné podnikání jsme snad ani dostat nemohli. Od výročních zpráv až po pódium v Tallinnu, každou zkušenostz programu JA Studentská firma dokážeme v byznysu dál využít. Evropské finále jsme si moc užili, i když před samotným vystoupením a prezentací porotě to byl ohromný stres. Díky všem zážitkům jsme se naučili pracovat s nervozitou, víme, jak mluvit se zákazníkem, jak vytvořit působivé logo nebo jak důležitý může být zdánlivě nudný slogan. Každý den v programu pro nás znamenal novou výzvu – překonat strach z davu, z mluvení před lidmi nebo přednášet porotě v angličtině! Toto všechno a mnohem víc nás bude provázet i další měsíce a doufáme, že i roky, protože v podnikání chceme určitě pokračovat i po skončení soutěže,“ prohlásil Daniel Dočkal, ředitel studentské firmy Booder company.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram